İzmir Kitap Fuarı, 25'inci kez kapılarını açtı

İzmir Kitap Fuarı, 25'inci kez kapılarını açtı

İZMİR Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir'de kitapseverleri ağırlamaya başladı.

İZMİR Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir'de kitapseverleri ağırlamaya başladı. Üç senelik pandemi arasının peşinden kapılarını 25'inci kez açan fuarda zelzele bölgesinde yaşayan kitapseverlere ulaştırılmak suretiyle 'Askıda Kitap' kampanyası başlatıldı.

İzmir Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar İzmir'de ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 25'inci kez düzenlenen fuarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, İzmir 25'inci Kitap Fuarı Onur Yazarı Veysel Çolak ve Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile beraber oldukça sayıda kitapsever katıldı. 300'e yakın yayınevi ile beraber kamu kurumu ve sivil cemiyet kuruluşu yer almış olduğu fuar 150'ye yakın kültür etkinliğine de ev sahipliği meydana getirecek. TÜYAP tarafınca Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile düzenlenen fuar 19 Mart akşamına kadar ziyaretçilere açık olacak. Panel, söyleşi, imalathane emekleri ve çocuk etkinliklerinin yanı sıra oldukça sayıda yazar, ozan ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe belediyeleri koordinesinde, öğrenciler fuarı ziyaret edecek. Girişin parasız olacağı fuar, her gün 10.00-19.00 saatleri içinde ziyaret edilebilecek. Öte taraftan fuar kapsamında zelzele bölgesine gönderilmek suretiyle 'Askıda Kitap' kampanyası da başlatıldı.

'İZMİRLİLER BU KAMPANYAYA DESTEK VERECEK'Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, emeği geçenlere teşekkür edip, "İzmir'in belli bölgelerinde derin bir yoksulluk var. Oralarda mini kütüphaneler açıyoruz. Kütüphanelerimizin sayısı 50'yi geçti. Çocuklara kitabı sevdirme ve kendilerini geliştirme imkanı sunuyoruz. Kitap kafeler açıyoruz. İnsanlar oturup kahvesini içerken kitaplardan istifade edebiliyor. Bu fuarı Kültürpark'ta yapıyorduk ancak deprem nedeniyle hasar alan binamızı Kültürpark'a taşıdık. Fuarizmir'e ulaşım açısından özel seferler düzenleniyor. Fuarı ulaşılabilir hale getirmek için destek veriyoruz" dedi.'Askıda Kitap' kampanyasına İzmirli kitapseverlerin büyük destek vereceğine inandığını dile getiren Özuslu, "Çocuklarımız depremin psikolojik etkilerini kitap sayesinde üzerinden atacak. Biz belediye olarak o çocuklarımıza hizmet götürüyoruz. İzmirliler bu kampanyaya destek verecek. Kitaplar medeniyetin taşıyıcılarıdır. Kitap değişimin motorudur. Dünyadaki pencerelerdir" ifadelerini kullandı.'KİTAP FUARI KÜLTÜRPARK'TA YAPILMALI'Fuarın onur yazarı Veysel Çolak ise yeni fuar alanının oldukça güzel bulunduğunu fakat oldukça sayıda yazar ve şairin ulaşımın zor olması yüzünden gelemediğini ifade etti. Kitaplarını basan yayınevlerinin stant açmış olduğu halde bazı yazarların panellere katılamayacağını kaydeden Çolak, kitap fuarının Kültürpark'ta yapılması icap ettiğini söylemiş oldu. 50 yıldan fazla edebiyatın içinde bulunduğunu özetleyen Çolak, "25 şiir kitabı yazdım, şiir kuramının üzerine de eserlerim var. Şiirsiz toplum eksiklidir. Şiirsiz insan yalnızdır" dedi. Konuşmasının peşinden Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay yazar Çolak'a plaket takdim etti.

TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü de 4 senelik aradan sonrasında düzenlenen fuarın 25'inci kez gerçekleştirildiğini hatırlatarak 25 senede 6 milyonun üstünde ziyaretçiyi buluşturduğunu kaydetti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.