Kadınlar, Aylin Sözer’in öldürüldüğü yerde eylemdeydi!

Kadınlar, Aylin Sözer’in öldürüldüğü yerde eylemdeydi!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Maltepe'de öğretim görevlisi Aylin Sözer'in öldürüldüğü yerde eylem düzenledi.

 

Öğretim görevlisi Dr. Aylin Sözer, Kemal Ayıldız isimli erkek dün sabah saatlerinde yakılarak öldürüldü. Aynı gün içinde Malatya'da yaşayan Selda Taş, evli olduğu Mehmet Taş, Gaziantep'te yaşayan Vesile Dönmez oğlu Uğur Dönmez, Betül Tuğluk ise oğlu Berk A. tarafından öldürüldü.

Artan kadın cinayetleri tepki toplarken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'da Maltepe'de Aylin Sözer'in öldürüldüğü yerin önünde eylem düzenledi. Maske ve sosyal mesafe kurallarının gözetildiği eylemde konuşan platformun Genel Sekreteri Fidan Ataselim, şunları söyledi: "Bu ülkede kadınların susmayı bıraktığı çok oldu; böyle vahşice işlenen kadın cinayetlerinin ardından elbette ki 'Susmayalım' demeye devam edeceğiz ama bu şiddet niye geliyor bunu da anlamak lazım. Çünkü kadınlar artık susmuyor, kendi kararlarını veriyor. Daha fazla kadın çalışmak istiyor, ekonomik olarak bağımsız olmak istiyor, bir başkasına muhtaç olmak istiyor. Daha fazla kadın her gün kadınların öldürüldüğünü görmesine rağmen şiddete boyun eğmiyor. O yüzden şimdi çok zor ve çetin bir süreçteyiz. Artık kimse bize 'Siz baş kaldırdığınız için böyle başınızı eziyorlar' demesin; biz baş kaldırmaya ayakta durmaya devam edeceğiz. Bugün ve her gün meydanlarda bir kadın kardeşimizin başı sıkıştığında yanında, adliye koridorunda mahkemelerde olmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetlerini durdurmak için ve İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatmak için esas o mevkilerde makamlarında oturanların yapması gerekenleri hatırlatarak gerekirse koltuklarını sallarız. Başka türlü olmayacak.''

Kaynak:Haber Kaynağı

Kadın