Karar yazarı Ocaktan: Taliban’a uyum yasası mı geliyor?”

Karar yazarı Ocaktan: Taliban’a uyum yasası mı geliyor?”

"Bugün aynı AK Parti bize başka bir hikaye anlatıyor. Yeni hikayede maalesef daha az hukuk, daha az özgürlük lakin daha fazla yasak var.

Gazeteci Mehmet Ocaktan, iktidarın aklının hâlâ Taliban'da olduğunun anlaşıldığını belirtti. Ocaktan, yeni sosyal medya düzenlemesiyle ilgili olarak, "Bugün aynı AK Parti bize başka bir hikaye anlatıyor. Yeni hikayede maalesef daha az hukuk, daha az özgürlük lakin daha fazla yasak var. Açıkça ifade etmek gerekiyor ki iktidarın yasaklar manzumesiyle örülmüş yeni bir sansür yasasına ihtiyacı bulunmamaktadır. Yargının, parlamentonun tek merkezde toplandığı bir sistemde iktidarı eleştirenler, çıkıntılık yapanlar ‘terör’ ya da ‘ajan’ statüsüne sokularak rahatlıkla gözaltına alınıp tutukla tutuklanabiliyorlar. Danası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) defaatle 'Derhal serbest bırakın' çağrılarına rağmen Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde yıllardır içeride tutulmaya devam ediliyor.

Hal böyleyken, iktidarın özgürlükleri askıya almak için yeni bir yasaya ne ihtiyacı var ki… Nasıl olsa yasaların ne dediğine bakmadan özgürlükler rahatlıkla kısılabiliyor. İşte tam da bu yüzden, sosyal medya ile ilgili ‘sansür’ düzenlemesi konusunda insanlarda 'Acaba Taliban’a uyum yasası mı çıkarılıyor' şeklinde bir kanaat oluşabilir. Dolayısıyla iktidarın toplumda endişeye yol açacak böyle bir girişimden vazgeçmesinde sayısız faydalar olduğu kanaatindeyim.

İnanıyorum ki milletvekilleri de 'sansür' niteliği taşıyan bir sosyal medya yasası parlamentoya geldiğinde ‘hayır’ oyu vererek 'Dijital çağın Talibanlar'ı olmayı reddedeceklerdir" diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem