Kemal Kılıçdaroğlu: 2019’da onları indireceğiz

Kemal Kılıçdaroğlu: 2019’da onları indireceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Dünya Romanlar Günü’nde konuştu.

 Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da Dünya Romanlar Günü etkinliğinde konuştu. "Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyadaki Romanların gününü kutluyorum" diyen Kılıçdaroğlu sözü seçimlere getirerek, " 2019’da onları indireceğiz. 2019’da bu ülkeye hakkı hukuku getireceğiz. 2019’da önümüzde 2 seçenek var; Demokrasi ve dikta" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

Eğitim harcamaları aileye yük olmamalıdır. Bütün eğitim harcamaları, defter, kalem, kitap, servis... tamamı devlet tarafından karşılanmalıdır. Eğitimi aile için bir yük değil de, aile için övünülecek bir noktaya getirirseniz  çocuk yaşta evlilikler de kesilmiş olur.

Sosyal yardımların kaymakamlar eliyle, belediye başkanları eliyle dağıtılmasını doğru bulmuyorum. Sosyal yardımları mahalle muhtarı dağıtmalı. Belediye başkanlarımıza talimat verdim. Bütün mahallelerde, özellikle varoşlarda kesinlikle kreş yapacaksınız. Kreş ücretsiz olacak. Böylece anne şehre inerken çocuğu, oğlu, kızı kreşte eğitim görecek.

’İKTİDAR SİZİ YERİNİZDEN, YURDUNUZDAN ETTİ’
Değerli Roman kardeşlerim... Siz bu ülkenin en köklü tarihine sahip olan kesimlerisiniz. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u alırken, o dönemde adı Sultan Mahallesi olan, daha sonra değiştirilerek, Sulukule yapılan yerde sizler oturuyordunuz. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u alırken sizler oradaydınız. Ama geldiler sizi yerinizden, yurdunuzdan ettiler. Oraya lüks konutlar yaptılar. Burada Romanlar oturmasın. Onlar gitsin fakir mahallelerde otursun dediler. Bunu affetmiyorum, bunu kabul etmiyorum, bunu hakaret kabul ediyorum Romanlara. Fakirlik kader değil ki. Diyorlar ki Romanlar günlük yaşıyor. Ayda ver 10 bin dolar bak yaşıyor mu yaşamıyor mu? Para yok, pul yok. Çiçek satıyor. Ne yapsın bu kadınlar? Bizim hedefimiz herkesin insanca yaşayacağı bir Türkiye’yi yeniden inşaa etmektir.

Sadece Türkiye’de değil, bütün dünyadaki Romanların gününü kutluyorum. 2019’da onları indireceğiz. 2019’da bu ülkeye hakkı hukuku getireceğiz. 2019’da önümüzde 2 seçenek var; Demokrasi ve dikta.

2019’da sandığa gideceğiz, dikta yönetimini ve diktatörü sandığa gömeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem