KESK'ten tüm ülkede eylem kararı

KESK'ten tüm ülkede eylem kararı

KESK, 29 Eylül Perşembe gününden itibaren iş yerlerinde ve illerde eylemlere başlayacak.Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte yayınlanmaya başlayan KHK ile kamu çalışanlarını açığa alma, işten çıkarma...

KESK, 29 Eylül Perşembe gününden itibaren iş yerlerinde ve illerde eylemlere başlayacak.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’le birlikte yayınlanmaya başlayan KHK ile kamu çalışanlarını açığa alma, işten çıkarma ve kayyım atamalarına karşı KESK’in yapacağı eylem programı açıklandı. 
 
Kamuda yaşanan işten atmalar, açığa almalar ve kayyım uygulamalarına karşı KESK MYK üyeleri ile sendikaların Başkanları, dün Mülkiyeliler Birliği’nde toplandı. 

KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse yaptığı basın açıklamasında, “Tek adama dayalı dikta rejmini hayata geçirmenin fırsatı, onların deyimi ile “Allahın Lütfu''  bu OHAL düzeninde bir kez daha hedef tahtasına konmuş olmamız bizim için aslında şaşırtıcı değildir'' dedi. 15 Temmuz darbe girişiminin OHAL ilanı ile fırsata çevrilerek bu sivil darbe sürecin derinleştirildiği bir süreçten geçildiğini belirten Köse, KESK’in hedefte olduğunu sık sık vurguladı. 

29 Eylül Perşembe “İhraç edilen ve açığa alınan Kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin'' talepleri ile yurt genelinde bir imza kampanyası ile eylemlerine başlayacaklarını açıklayan Köse, 15 Ekim tarihine kadar işyerlerinde,  kent meydanlarında kurulacak stantlarda “İşimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. Bu ağır saldırıyı da püskürteceğiz'' başlıklı bildiri dağıtımı yapılacağını açıkladı. 1 Ekim’de merkezi basın açıklaması gerçekleştireceklerini söyleyen Köse, “5 Ekim Dünya Öğretmeler Günü vesilesiyle ''Güçlü ve Demokratik Bir Toplum İçin Öğretmene Değer Ver!’ teması ile illerden katılımla Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi yapacağız'' dedi. 

1-2 ve 6-7-8 Ekim tarihlerinde öncelikli olarak açığa almaların yüksek olduğu illerden başlayarak KESK üyeleriyle geniş katılımlı toplantılar yapılacağını da açıklayan Köse, 10 Ekim Ankara Gar katliamanda hayatını kaybedenlere eylem ve etkinliklerle anacaklarını belirtti. Köse, 12 Ekim’de illerden yola çıkan yürüyüş kollarının 15 Ekim sabahı Ankara’da olacaklarını söyledi.

EYLEM TAKVİMİ

KESK’in “OHAL kaldırılsın, KHK’ler geri çekilsin'' talepleriyle 29 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği eylemler şöyle:

29 Eylül perşembe günü imza kampanyası başlatılacak ve aynı gün kent merkezlerinde, iş yerlerinde kurulacak stantlarda KESK’in bildirisi dağıtılacak.

1 Ekim basın açıklamaları yapılacak.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde Milli Eğitim Bakanlığı önünde oturma eylemi gerçekleştirilecek.

1-2 ve 6-7-8 Ekim tarihlerinde Açığa almaların yüksek olduğu illerden başlayarak üyelerle geniş katılımlı toplantılar yapılacak.

10 Ekim katliamının yıl dönümünde yurt çapında eylem ve etkinlikler düzenlenecek.

12 Ekim’de illerden yola çıkan yürüyüş kolları 15 Ekim sabahı Ankara’da olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem