7 ay önce bu demeç verilirken Pergolacı Fahrettin ne yapıyordu?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Joe Biden'ın 7 ay önce yaptığı açıklamalara bugün tepki verilmesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "7 ay önce yapılan açıklama ortada dururken bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi?" diye sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Başkanlık Seçimleri’nde Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın 7 ay önce bir gazetede yaptığı röportajda, "Erdoğan’ı darbeyle değil seçimle yeneceğiz" sözlerine "7 ay önce yapılan açıklama ortada dururken bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi? Bu ülkenin sarayında kim oturuyordu? Dışişleri Bakanı kimdi? Hadi bütün bunlardan vazgeçtim. Perguleci Fahrettin neredeydi? 7 aydır tepki vermediler. Neden şimdi tepki veriyorlar” sorularını yöneltti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 7 ay önce ABD başkan adayı Joe Biden’ın New York Times gazetesiyle gerçekleştirdiği röportajın tekrar gündeme getirilmesini değerlendirdi. Söz konusu röportajda, Biden, "Erdoğan’ı darbeyle değil seçimle yeneceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

"NEDEN ŞİMDİ TEPKİ VERİYORLAR"

“Önce şu soruyor gerçekten sormak gerekiyor” diye söze başlayan Kılıçdaroğlu, “7 ay önce yapılan açıklama ortada dururken bu ülkenin Cumhurbaşkanı kimdi? Bu ülkenin sarayında kim oturuyordu? Dışişleri Bakanı kimdi? Hadi bütün bunlardan vazgeçtim. Pergolacı Fahrettin neredeydi? 7 aydır tepki vermediler. Neden şimdi tepki veriyorlar” sorularını yöneltti. 

"HİÇBİR EMPERYAL GÜCÜN GÖLGESİNİ DAHİ KABUL ETMİYORUZ"

CHP’nin Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden bir gelenekten geldiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz. ‘Çünkü bağımsızlık bizim karakterimizdir.’ Bu karakterden yola çıktık. Beni üzen şey gerçekten de 7 ay önce söylenen bu sözlere Dışişler Bakanı’nın, Erdoğan’ın, Fahrettin Altun’un, kendi kadrolarının tepki vermeyip 7 ay sonra bunu Türkiye’nin gündemine getirilmesi. Gerçekten merak ediyorum. Neden? Acaba yine birileri 'bunu kullanın deliğe süpürmeyin' mi dedi? Biz bunları merak ediyoruz.”

Etiketler :