Mahir Ünal: Yasakçı tutum sonuç vermez

Mahir Ünal: Yasakçı tutum sonuç vermez

AKP'li Mahir Ünal, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın çok sayıda AKtrol hesabı kapatmasının ardından "Sosyal medyada yasakçı tutum sonuç vermez" şeklinde...

AKP'li Mahir Ünal, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın çok sayıda AKtrol hesabı kapatmasının ardından "Sosyal medyada yasakçı tutum sonuç vermez" ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Twitter'ın Türkiye'de 7 binden fazla sosyal medya hesabını kapatmasına ilişkin açıklama yaptı.

Mahir Ünal kendini trollere siper ederek fotomontaja başladı

CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Mahir Ünal, Türkiye'de 7 binden fazla hesabı kapatan Twitter'ın tarafsız olmadığını belirterek "Herhangi bir şekilde içeriklere müdahalesi söz konusu olamaz. Tarafsız bir platform olarak, sadece veri sağlayıcı. Twitter bu kararla tarafsız bir platform olmadığını ortaya koydu. Barış Pınarı Harekatı'na destek vermenin kapatma nedeni olması kabul edilebilir mi?" diye konuştu.

"BENİM TWİTİMİ ÖRNEK KOYMUŞLAR"

Ünal, ABD Başkanı Donald Trump'ın da Twitter'a uyarıda bulunduğunu hatırlatarak "İddia ne? Barış Pınarı Harekatı'na destek vermek... Benim tweetimi de örnek koymuşlar. Benim bu harekata destek mahiyetinde attığım tweet, HDP'nin PKK ile ilişkisi bunu dünya alem biliyor. Trump geçtiğimiz hafta uyarıda bulundu. Ama bu hareketiyle Twitter tarafsız platform olmadığını, taraflı bir yayıncı gibi davrandığını ve içeriye müdahale ettiğini ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

'YEŞİL TOP KULLANAN HESAPLAR DEĞİL'

Ünal ayrıca kapatılan hesaplarla ilgili olarak, "7 bin 300 tane hesabın datası ortada. Bu hesaplarla ilgili bir rapor hazırlanıyor. Raporun hazırlanma biçimi de ilginç. Kendi sundukları data üzerinden bir inceleme yaptığınızda, yeşil küre kullanan hesaplar olmadığı görülüyor" dedi.

"SOSYAL MEDYADA YASAKÇI TUTUM SONUÇ VERMEZ"

Sosyal medya platformlarının büyük bir farkındalıkla kullanılması gerektiğini ifade eden Ünal, "İnsanlara sosyal medyayı kullanmayın demiyorum. Ama büyük bir farkındalıkla devam etmeliler. Bu tarafsız gibi görünen platformlar bir anda sizin verilerinizi birilerine rahat bir şekilde satabilir.

Sosyal medyada yasakçı tutum sonuç vermez. Salgınla beraber dijtal çağ 10 yıl erkene çekildi. Bu yüzden bu gelişmenin gerisinde kalamayız. Her ülke bununla ilgili çalışmalar yürütecektir" dedi.