Marmaris sahilinde köpekbalığı:Vatandaş köpekbalığını deniz tırmığı ile kafasına vurarak kovdu

Köpekbalığı bugün Marmaris sahillerine indi. Köpekbalığını gören bir vatandaş, deniz tırmığı ile kafasına vurarak uzaklaştırdı.

ABC Gazetesi ÖZEL

Marmaris'te bugün, videoyu çekenlerin tarifine göre büyük bir köpekbalığı sahilde yüzen insanların arasına girdi. 1.50 metrelik derinlikte insanların arasına giren köpekbalığı önce dikkat çekmedi. Ardından farkına varanlar 'köpekbalığı var' diye bağırdı. Yüzenler arasında bulunan bir kişi, deniz tırmığı sopasıyla köpekbalığının kafasına vurdu. Köpekbalığı uzaklaştı.

Köpekbalığı mı zargana mı?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yasin İlemin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görünen canlının köpekbalığı olmadığını yazdı:
O hayvan köpekbalığı değil! AKDENİZ ZARGANASI (Tetrapturus belone) sırt yüzgecinden (dorsal yüzgeç) dolayı köpekbalığı ile çok karıştırılıyor. Deniz yüzeyinde görünen her sırt yüzgeci+
Muğla'nın Marmaris ilçesinde köpekbalığı paniği yaşandı. Köpekbalığını fark eden yurttaşlar, ellerine aldıkları yer silme paspasıyla köpekbalığını uzaklaştırmaya çalıştı.
Her zaman yazdık, çizdik, söyledik ve çok yorulduk. Yine de bu vesile ile dile getirelim. Ülkemiz basını @anadoluajansi, @dhainternet, @ihacomtr ve daha burada yazamadım. Çevre ve doğa haberlerini geçmeden önce mutlaka konusunda uzman akademisyenlerimiz ile irtibata geçin+
ayrıca mutlaka ajanslarınızda mutlaka bir çevre ve doğa editörü olsun, onların süzgecinden geçsin, gerekirse onlara eğitim aldırın, bu tarz yanlış haberler bilgiye aç toplumumuzu içinden çıkılmaz yanlışlara sürüklüyor ve bu yanlışlar kalıplaşınca düzeltmesi çok zor oluyor…

'Köpekbalığı o'
Videoyu çekip ABC Gazetesi ile paylaşan ise, Yasin İlemin ile aynı görüşte değil. İlemin'in paylaşımlarını gönderdiğimiz isim, görüp de kaydettiği canlının köpekbalığı olduğuna emin:
Görüntüyü ben kaydettim. Gördüğüm kesinlikle bir köpekbalığı. Ayrıca videoda da duyuyorsunuz, yanımdakiler de büyük bir köpekbalığı diyor.

Marmaris Belediyesi'nden açıklama

Duyuru! Halk plajında görülen ve köpekbalığı zannedilen balığın Akdeniz Zarganası olduğu anlaşılmıştır. Uzmanlara göre zararsız bir hayvandır. Bu yüzden denize girerken yanınıza paspas sopası almanıza gerek yoktur.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Video