Mars'taki Curiosity gezgini, geçmişteki yaşamın kanıtlarının gezegenden silinmiş olabileceğini keşfetti

Mars'taki Curiosity gezgini, geçmişteki yaşamın kanıtlarının gezegenden silinmiş olabileceğini keşfetti

NASA'nın Mars'taki araçlarından biri olan Curiosity, Mars'ta geçmişte var olduğu düşünülen yaşamın izlerinin silinmiş olabileceğini keşfetti. Fakat bu, Mars'taki yaşam olasılığını azaltmıyor.

2012'den beri Mars'ta bulunan ve şu an Perseverance aracı ile iş birliği içinde çalışan Curiosity (Merak), yaklaşık 3,6 milyar yıl önce kızıl gezegene bir asteroidin çarpmasıyla oluşan eski bir göl olan Gale Krateri'ndeki iniş alanının etrafındaki kil bakımından zengin tortul kayaçları araştırırken şaşırtıcı bir keşif yaptı.

Kil, yaşam kanıtına doğru iyi bir işaret direğidir, çünkü genellikle kayalık mineraller havalandığında ve suyla temas ettikten sonra çürüdüğünde oluşur - yaşam için önemli bir bileşendir. Ayrıca mikrobiyal fosilleri depolamak için mükemmel bir malzemedir.

Ancak Curiosity, kurumuş göl yatağının yamalarından aynı zaman ve yere (3,5 milyar yıl önce ve sadece 400 metre arayla) tarihlenen kil içeren tortul bir kaya olan antik çamur taşından iki örnek aldığında, araştırmacılar bir yamanın beklenen miktarda kil mineralinin sadece yarısını içerdiğini buldular. Bunun yerine, bu yama, Mars'a paslı tonunu veren bileşikler olan daha fazla miktarda demir oksit tutuyor.

Ekip, bu jeolojik yok olma eyleminin arkasındaki suçlunun salamura olduğuna inanıyor: Mineral bakımından zengin kil katmanlarına sızan ve onları istikrarsızlaştıran, onları temizleyen ve hem jeolojik hem de muhtemelen biyolojik yamaları silen aşırı su.

NASA'nın Mountain View, Kaliforniya'daki Ames Araştırma Merkezi'nde araştırmacı olan çalışmanın başyazarı Tom Bristow şu açıklamayı yaptı:

"Gale Krateri'ndeki gölün dibinde oluşan bu kil mineral katmanlarının bir kez bu şekilde kaldığını, milyarlarca yıl boyunca oluşturdukları anı koruduklarını düşünürdük" dedi. "Ancak daha sonra salamuralar bazı yerlerde bu kil minerallerini parçaladı - esasen kaya kaydını sıfırladı."

Gezgin, örnekleri araştırmak için CheMin olarak bilinen kimya ve mineraloji aletini kullanmadan önce Mars kayasının katmanlarını delerek analizini tamamladı.

Çalışma yazarlarına göre, çökeltilerdeki kimyasal dönüşüm sürecine diagenezi denir ve yüzeyindeki eski yaşamın bazı kanıtlarını silse bile Mars'ın altında yeni bir yaşam yaratmış olabilir. Bilim adamları, tuzlu su yamalarında eski yaşam kayıtları silinmiş olsa da, tuzlu su akınının getirdiği kimyasal koşulların, yerine daha fazla yaşamın sıçramasını sağlamış olabileceğini söylediler.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde jeoloji profesörü olan çalışmanın ortak yazarı John Grotzinger, açıklamada "bunlar antik yaşamın kanıtlarını aramak ve yaşanabilirliği ölçmek için mükemmel yerler" dedi. "Diagenezi orijinal göldeki yaşam belirtilerini silse de, yüzey altı yaşamı desteklemek için gerekli kimyasal gradyanları oluşturur, bu yüzden bunu keşfettiğimiz için gerçekten heyecanlıyız."

Kaynak:Space.com

Etiketler :