MEB, Erdoğan'ın dindar nesil talebine uydu: 'Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması'

MEB, Erdoğan'ın dindar nesil talebine uydu: 'Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması'

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yinelediği 'dindar nesil' talebinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu imam hatip liselerinde....

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yinelediği 'dindar nesil' talebinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu imam hatip liselerinde ve imam hatip ortaokullarında, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” düzenleme kararı aldı.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün mesleki yarışmaları kapsamında ilk yarışma 2015 yılında düzenlendi. Türkiye genelindeki tüm imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları, “Yarışmaya gerekli hassasiyetin gösterilmesi” konusunda uyarıldı. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yarışmanın öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sağlayacağını savundu.

MEB okullara Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzalı bilgilendirme yazı gönderdi. Yazıda, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilecek mesleki yarışmalar çerçevesinde ezan okuma yarışmasının yanı sıra, “Genç Sadâ Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma, Genç Muhafızlar Hafızlık” ve “Genç Hatipler Minberde” isimli yarışmaların da düzenleneceği ifade edildi.

2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca düzenlenmesi öngörülen yarışmalar için bir de uygulama kılavuzu hazırlandı. Öğrencilerin, “Sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak” amacıyla düzenlenecek yarışmalar için kurullar oluşturuldu. Yarışma kapsamında gerçekleştirilecek bölge ve Türkiye finallerini koordine etmekle görevlendirilen kurullarda, milli eğitim müdür yardımcıları ve okul müdürlerinin yer alacağı bildirildi.

Eğitim