Megafonla zamlara isyan eden vatandaş gözaltına alındı

Van’da bir vatandaş, elinde megafonu alarak zamlara sokakta isyan etti. “Her gün zam, ne olacak!1 diyen vatandaş, valiliğin eylem ve etkinlik yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Van’da çerçilik yaparak geçimini sağlayan Abullah Onar adlı esnaf, eline megafonu alıp sokağa çıkarak ‘Her gün zam, ne olacak?’ diyerek zamlara tepki gösterdi.

Onar, AK Parti’nin 27’inci Dönem Van Milletvekili Abdullah Arvas’ı, markette alışveriş yapmaya davet etti. Zamlara isyan eden esnaf, megafonunu etrafındaki yurttaşlara vererek onların da dertlerini söylemesini istedi. 

Onar, bir teneke yağın fiyatının 400 lira olduğunu söylerken, megafona konuşan başka bir yurttaş da, “Biz bir teneke yağı vallahi billahi alamıyoruz” dedi. Onar ayrıca AK Parti’nin 27’inci Dönem Van Milletvekili Abdullah Arvas’ı da markette alışveriş yapmaya davet etti.

Onar konuşmasının devamında “Köylere gidiyorum, utanarak geri dönüyorum. Ben dün akşam 60 lira aldığım hurma, şimdi 70 lira oldu. Devlet nerede? 3 buçuk kilo olan leblebi 32 lira alıyordum, şimdi 70 lira olmuş. Her gün zam her gün zam ne olacak?” diyerek ekonomik krize isyan etti.

Konuşma sonrası gözaltı

Megafonla zamlara olan isyanını dile getiren Onar’ın yanına polis ekipleri gelerek megafonu kapatmasını istedi.  Onar ise ekonomik krize ve zamlara karşı protesto eylemini gerçekleştirdiğini ve susmayacağını söyleyerek, polisin müdahalesine tepki gösterdi. Polis ekipleri bunun üzerine protesto eylemi gerçekleştiren Onar’ın elinden mikrofonu zorla alarak gözaltı işlemi uyguladı. Van Valiliği’nin kentte sürekli olarak ilan ettiği eylem ve etkinlik yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan Onar, emniyete götürülerek ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi