Mehmet Cengiz kimdir, nereli?

Mehmet Cengiz kimdir, nereli?

Mehmet Cengiz kimdir, nereli?

Mehmet Cengiz kimdir, nereli?
Mehmet Cengiz 1961 yılında Rize Kalkandere'de dünyaya geldi. Mehmet Cengiz kerdeşi Ekrem Cengiz ile 1980 yılında Cengiz İnşaat'ı kurdu. 
Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir.

1990'lı yıllarda Demirel ve Mesut Yılmaz'ın uçağına binerdi
 

Mehmet Cengiz'in adı son yıllarda AK Parti ve Erdoğan ile anılsa da, önceki iktidarlar döneminde de liderlerin uçağından inmiyordu. Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz ile ilişkisini kullanıp ihaleler alıyordu.

2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.'yi özelleştirme kapsamında bünyesine kattı. 2005'te de Eti Alüminyum'u bünyesine kattı.

Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin sahibi olmakla beraber, Limak ve Kolin'in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazanmıştır.

Cengiz Holding hakkında

Cengiz Holding bir çok şirketi bünyesinde barındıran bir holdingdir. Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'dir.  Cengiz Holding'in Karadeniz Sahil Yolu, İstanbul'a yapılan Havalimanı, Yüksek Hızlı Tren projesi, barajlar, elektrik üretim ve dağıtımı, doğalgaz dağıtımı, madencilik işletmeleri ve metal üretim tesisleri gibi yatırımları bulunuyor. 1987 yılında Cengiz İnşaat'ın kurulmasıyla altyapı projeleri yapımında faaliyet göstermeye başlayan Kuruluş, enerji ve maden sektörlerindeki girişimleriyle ve bu alanlarda gerçekleştirdiği kurumsallaşma çalışmalarıyla bugün; yıllık cirosu 5 milyar Dolar'ı aşan, 35 şirket ve iştiraki barındıran büyük bir holding.

2000 yılı itibariyle son teknolojik altyapı ile yeni hidrolik ve termik enerji santrallarındaki enerji yatırımlarıyla büyümesini sürdüren Kuruluş, bugün elektrik üretimi, elektrik dağıtımı, ticaret, satış ve pazarlama ile doğalgaz dağıtım ve ticareti alanlarında yoğun olarak faaliyet gösteriyor.

Cengiz Holding; madencilik sektöründeki yatırımlarına, özelleştirme projesi kapsamında Eti Bakır A.Ş. ve Eti Alüminyum A.Ş.'yi bünyesine dahil ederek başladı. 2004 yılında Holding'e katılan Eti Bakır A.Ş.; Türkiye'de cevherden katot bakır üreten tek tesis Eti Bakır A.Ş. Samsun İzabe Tesisi ve 2006'da Holding'e dahil edilen Eti Bakır A.Ş. Murgul Tesisi ile madencilik faaliyetlerini sürdürüyor.

Cengiz Holding Ankara Hızlı Tren Garı'nın Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşasını ve 19 yıl 7 aylık işletmesini üstlenmiştir.

Cengiz Holding 2013'te Cengiz İnşaat'ın liderliğinde kurulan Ortak Girişim Grubu ile Türkiye'nin en büyük projelerinden “İstanbul Havalimanı Yap-İşlet-Devret Projesi”nin yapımı ve 25 yıllık işletme hakkını kazanmış bulunuyor. 

GENEL