Mehriban Aliyeva: Cumhurbaşkanlığını düşünmüyorum

Mehriban Aliyeva: Cumhurbaşkanlığını düşünmüyorum

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yarcımcısı olarak atadığı eşi Mehriban Aliyeva, cumhurbaşkanlığı makamını düşünmediğini belirtti.Sputnik'in aktardığına göre, Rus televizyonuna konuşan Aliyeva konuyla ilgili...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yarcımcısı olarak atadığı eşi Mehriban Aliyeva, cumhurbaşkanlığı makamını düşünmediğini belirtti.

Sputnik'in aktardığına göre, Rus televizyonuna konuşan Aliyeva konuyla ilgili olarak "Bu konuyu (Cumhurbaşkanlık makamını) düşünmedim ve düşünmüyorum. Azerbaycan'ın ve halkın çıkarlarını koruyacağım. Bu da Azerbaycan halkı için en güzel iş. Dolayısıyla bugün durum böyle. Gelecekte ne olacak diye tahminde bulunmak ise kesinlikle verimsiz bir meşguliyet" dedi.

Muhalefetin eleştiri politikasını da eleştiren Aliyeva "Ben sağlıklı, yapıcı eleştirileri dinlemeye hazırım. İktidara muhalif olabilirsin, fakat kendi ülkene muhalif olmamak lazım. En korkunç olanı da budur" diye konuştu.

'SOSYAL SORUNLARLA UĞRAŞACAĞIM'
Aliyeva, ülkesinde başlıca olarak sosyal sorunların çözümüyle uğracaşağını anlatarak, "Öncelikle, az gelirli vatandaşların sorunları. Devlet görevinde çalışırken insanlığı korumak lazım. En korkunç olanı ise vurdumduymazlık ve ilgisizlik" dedi.

Bazı eski Sovyet cumhuriyetlerinde Rus diline az ilginin gösterildiğini eleştiren Aliyeva "Biz ailede hem Rusça hem de Azerice konuşuyoruz. Her iki dili kullanıyoruz. Bu ülkemizin zenginliklerinden biri. Ne yazık ki birçok eski Sovyet cumhuriyetlerinde durum tamamen farklı. Tuhaf olanı da şudur ki bazı ülkelerin yönetimi bunun kötü bir eğilim olduğunu anlamıyor" ifadelerini kullandı.

Aliyeva, "Siyaset sadece erkeklerin işi değil" de dedi.