Nintendo önemli bir karara imza attı

Nintendo önemli bir karara imza attı

Nintendo Japan, eşcinsel evlilikleri şu anda kabul etmiyor. Ancak şirket aynı cinsiyetten ev içi ortaklıklardaki çalışanlara, heteroseksüel birlikteliklerdekilere sunduğu faydaların aynısını sağlayacak.

Nintendo Japan, politikayı Go Nintendo tarafından tespit edilen kurumsal sosyal sorumluluk yönergelerinde 12 Temmuz’da yapılan bir güncellemede duyurdu. “Bir Ortaklık Sistemine Giriş” başlıklı yeni bir bölüm, politikanın Mart 2021’den beri yürürlükte olduğunu ve şirketin o zamandan beri nikahsız evlilikleri yasal evliliklerle aynı şekilde tanımaya başladığını belirtiyor. Şirket, “Nintendo’da benzersiz çalışanlarımızın her birini destekleyen ve güçlendiren bir çalışma ortamı yaratmak istiyoruz” dedi.

Ek olarak, güncelleme Nintendo Japan Başkanı Shuntaro Furukawa’nın çalışanlara cinsiyet çeşitliliği hakkında bir not gönderdiğini belirtti. Nintendo, daha destekleyici bir çalışma ortamı yaratmak için tasarlanmış yeni sistemler ve eğitim kursları uygulamak için de çalıştığını söylüyor.

nintendo japan

G7 ülkeleri arasında eşcinsel evliliği tanımayan tek ülke Japonya. LGBT aktivistleri son yıllarda bazı ilerlemeler kaydetmiş olsa da, Osaka’daki bir mahkeme geçtiğimiz Haziran ayında ülkenin yasağını onayladı. 2020’de yapılan bir ankete göre, eşcinsel evliliklerin yasallaştırılmasına yönelik artan halk desteği olsa da, LGBTQ bireyler hala sıklıkla ayrımcılığa maruz kalıyor. Elbette ayrımcılık, özellikle de işyerinde meydana gelen türden, Japonya’ya özgü değildir. Oyun şirketlerinde bu tarz olayların yaşanması çok sık karşılaşılan bir durum desek yanlış olmaz.

Dolar Euro arasındaki makas kapandı! Peki şimdi ne olacak?

Önceki ve Sonraki Haberler
LGBTİQ+