ODTÜ'lüler: Rant yolu iptal edilsin

ODTÜ'lüler: Rant yolu iptal edilsin

ABB eski başkanı Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan Bilkent-İncek yol projesi, ABB Başkanı Mansur Yavaş döneminde yeniden ihaleye açıldı.

Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bileşenleri, ‘rant yolu’ olarak niteledikleri projenin iptali talebiyle topladıkları 1730 dilekçeyi Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) teslim etti. Yapılan açıklamada, “Rant yolu bugünkü Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mansur Yavaş yönetimi tarafından devam ettirilmeye çalışılıyor.  İhale iptali için topladığımız bin 730 dilekçeyle haklı talebimizi yineliyoruz. Rant yolu iptal edilsin” denildi.

ABB eski başkanı Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan Bilkent-İncek yol projesi, ABB Başkanı Mansur Yavaş döneminde yeniden ihaleye açıldı. ODTÜ arazisi içerisinde yol çalışmalarının başlamasının, belediyenin çalışmaların 'Gölbaşı-Niğde Otobanı Bağlantı Yolu' kapsamında yapıldığını duyurmasının ardından eyleme başlayan ODTÜ bileşenleri, projenin iptal edilmesi için çağrılarını sürdürüyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre ODTÜ akademisyenleri, mezunları ve öğrencileri, ABB önünde açıklama yaparak bir haftadır sürdürülen imza kampanyası sonucunda toplanan 1730 dilekçeyi belediyeye teslim etti. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Rant yolu bugünkü Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mansur Yavaş yönetimi tarafından devam ettirilmeye çalışılıyor. Kampüste iki göl, akarsular, kayalıklar, ormanlar bulunmaktadır. ODTÜ kampüsü nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvan türlerini ve endemik bitkileri de kapsayan canlılar için yaşam alanıdır. Bu durumda ODTÜ ekosisteminde gerçekleşecek bir tahribatın etkisi ODTÜ sınırlarının çok ötesine taşıyacağı ortadadır. Doğanın yağmalanarak Melih Gökçek’in rezidanslarına, hasta garantili şehir hastanesine, araç garantili Niğde otobanına ve İncek bölgesinde lüks kulelere rant sağlayacak olan bu yol projesini kabul etmiyoruz. İhale iptali için topladığımız bin 730 dilekçeyle haklı talebimizi yineliyoruz. Rant yolu iptal edilsin” 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.