Öğrenciler cinsel istismarı anlatmasına rağmen okul müdürü serbest bırakıldı

Öğrenciler cinsel istismarı anlatmasına rağmen okul müdürü serbest bırakıldı

Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’ne 2014 yılında atanan okul müdürü S.K. hakkında, erkek öğrencilere okulun pansiyonunda cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. MEB tarafından görevlendirilen...

Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesi’ne 2014 yılında atanan okul müdürü S.K. hakkında, erkek öğrencilere okulun pansiyonunda cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. MEB tarafından görevlendirilen müfettişler aracılığıyla yürütülen soruşturmada iddiaya göre BİMER’e başvuran öğrenci sayısı 100 civarında idi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, dosyayı yeni devralan Cumhuriyet Savcısı Rıdvan Özkan, soruşturmayı derinleştirdi. Savcı Özkan, mağdur sıfatıyla 2 öğrenci ve bilgi sahibi olarak da 3 öğrencinin ifadelerini pedagog eşliğinde aldı. Öğrencilerin ifadelerinde taciz iddialarını yinelemesi üzerine savcı, açığa alınan okul müdürü S.K hakkında dün gözaltı talimatı verdi. S.K.’nın savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı duyuruldu.

Soruşturmada ifadelerine başvurulan 10 öğretmen okul müdürü hakkındaki iddialardan haberdar olmadıklarını belirtti. Savcı, müdür S.K hakkında, Edirne’de görev yaparken benzer suçlamalar nedeniyle soruşturma geçirdiği iddiaları üzerine söz konusu soruşturma dosyasının kendisine gönderilmesini istedi.

Öğrenciler ifadelerinde müdürün cinsel tacizlerini anlatmasına rağmen müdür serbest bırakıldı.

"GEÇ OLDU YATALIM"

Mağdur öğrencilerden F.O. ifadesinde özetle şunları söyledi: "Köylümüz olması sebebiyle bana yakın davrandı. S.K., 9 ve 10. sınıfta okuduğum zaman zarfında defaten bizlere yönelik cinsel temaslarda bulundu. 1-2 defa kendisi ile aynı yatakta yattık. Korktuğum için hiç kimseye anlatmadım. S.K, yapmış olduğu cinsel temaslar ve fiilleri kimseye söylemememi istedi."

Mağdur olarak ifade veren öğrenci G.D. ise ifadesinde şunları anlattı: "Okul müdürümüz S.K.’nın bana ve okuldaki birçok arkadaşıma yönelik olarak cinsel tacizde bulunmuşluğu vardır. Bana yönelik tacizi yaklaşık bir sene önce gece yarısı kendisine ait olan yatak odasında gerçekleşti. Bana ''Hadi geç oldu yatalım’ dedi. Kendisi uzandı, benim de yanına uzanmamı istedi. Ancak ben bu tarz sıkıntılı davranışları olduğunu duyduğum için odadan çıktım ve bir daha odasına girmedim."

"BENİ FIRÇALADI"

BİMER’e şikâyette bulunan öğrenci K.Ç.’nin ifadesi ise şöyle: "İlk geldiği yıl eşi Edirne’de görev yaptığı için iki haftada bir Edirne’ye gidiyordu. Okul müdürü S.K. benim köylüm ve uzaktan akrabam olur. Geçen yıl F.O., ağlayarak yanıma geldi. S.K.’nın cinsel tacizde bulunduğunu anlattı. Arkadaşlarla araştırdık, BİMER’e başvurduk. S.K. beni çağırdı, 'Biz akrabayız, ben sana maddi-manevi destek veriyorum. Niye böyle dedikodu yapılıyor’ diye beni fırçaladı."

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa