Pakistan, trans kadınlar için okul açtı

Pakistan, trans kadınlar için okul açtı

Okulun bulunduğu Pencap eyaletinin Eğitim Bakanı Murad Raas okulun açılışı sırasında "herkes için eğitim sözü verdi".

ABC Gazetesi Dış Haberler

Fadaat Medya kuruluşuna bağlı The New Arab haber sitesinin yaptığı habere göre, muhafazakâr bir ülke olan Pakistan'ın eğitim sisteminde cinsel kimlikleri yüzünden zorbalığa uğrayan çocuklar için okul açıldı. Okulun devlet destekli olması yönüyle ilk olma özelliği taşıyor.

Khawaja Sira (Urdu dilinde hadımlar, intersexler ve translar için kullanılan bir ifade) topluluğunun tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor ve Güney Asya'da 3. cinsiyet olarak kabul ediliyor. Birçoğu aileleri tarafından dışlanıyor ve yaşamlarını idame ettirmek için dans etmek, dilencilik ve seks işçiliği yapıyor.

20'li yaşlarındaki Baby Doll adlı bir öğrenci, daha önce gittiği kurumlardaki öğretmenlerin ve diğer personelin davranışlarının üzüntü duyduğunu ve erkek öğrencilerin dalga geçip onlara uygunsuz davranışlarda bulunduğunu söyledi.

Pencap eğitim departmanının üst düzey bir yetkilisi olan ve bu tür okullar açmayı planlayan Hina Chaudhary, "Eğitimle olan kopukluğu (transeksüel insanların tecrübelerini) düzeltmeye çalışıyoruz" dedi.

Pakistan'ın trans hakları için çekinmeden seslerini duyuran ve haklar için mücadele eden aktivist bir topluluğu var. 2021 başlarında ise başkent İslamabad'da translar için İslami okullar açıldı. Yine de topluluk hala taciz ve damgalamaya maruz kalıyor.

Pakistan'da yaşayan trans kadınlar geleneksel olarak düğünlere, eğlencelere ve partilere çağrılıyor. Bu insanlardan biri olan ve yeni açılan bu okulun öğrencisi Hania Henny dışarı çıktıklarında insanların onları bir eğlence aracı olarak gördüklerini fakat okuldaki personelin kendilerine çok kibar davrandığını ve dışarıdaki yaşamlarına göre burada rahat hissettiklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya