Parlamento darbesi: Milletvekilliği düşürülen üç muhalif vekil, gece yarısı tutuklandı

Mecliste oylama bile yapılmadan CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Musa Farisoğlu ve Leyla Güven'in, üç milletvekilinin vekilliği düşürüldü

Meclis Başkanlığı Divanı’nda yapılan görüşmeler sonucunda CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Musa Farisoğlu ve Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü. CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, bunun ‘parlamentoya bir darbe’ olduğunu ifade ederken, HDP milletvekilleri de kararı protesto etti. Milletvekilliği düşürülen Musa Farisoğulları, Leyla Güven ve Enis Berberoğlu tutuklandı

Parlamento darbesi: Üç milletvekilinin vekilliği düşürüldü. Meclis Başkanlığı'nda yapılan görüşmeler sonucunda CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Musa Farisoğlu ve Leyla Güven'in milletvekillikleri düşürüldü.

Meclis Başkanlığı Divanı’nda yapılan görüşmeler sonucunda CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li Musa Farisoğlu ve Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü. CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, bunun ‘parlamentoya bir darbe’ olduğunu ifade ederken, HDP milletvekilleri de kararı protesto etti.

Meclis Genel Kurulu’nda yargı kararı okunarak HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğlu ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliği doğrudan düşürüldü. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, anayasaya aykırılık itirazında bulundu. Altay, CHP milletvekili Enis Berberoğlu hakkında yargı incelemesinin devam ettiğini belirtti.

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillikleri düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararın ardından üç isim de gözaltına alınırken, Güven ve Farisoğulları çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, haklarındaki hapis cezaları gerekçesiyle milletvekilliği düşürülen HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Farisoğulları ile Güven, hastanedeki kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi. Güven ve Farisoğulları çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

CHP’li Berberoğlu da İstanbul’daki evinde gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Berberoğlu’nun da tutuklandığı bilgisi haber merkezlerine yansıdı.

KARARI VEREN HAKİMLER FETÖ’DEN TUTUKLU

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliğinin düşürülmesine neden olan davaların hakim ve savcıları FETÖ’den ceza alan isimlerden oluşurken, bu gerekçeyle yapılan yeniden yargılama talepleri kabul edilmedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ’yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ’den içerdeler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ’dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz” diye konuştu.

 ‘PARLAMENTO DARBESİ’

CHP ve HDP, fezlekeler okunmadan önce usul tartışması isteyerek itirazlarını sıraladı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yapılanın parlamentoya bir darbe olduğunu söyledi. Altay, “Enis Berberoğlu’nun yargıtayda onaylanan cezası ile ilgili AYM’ye başvurusu var. AYM daha üç gün önce Enis Berberoğlu’ndan belge istedi. Daha süreç bitmedi. Geçmişte sayın Binali Yıldırım Meclis Başkanı iken bu konuda ülkedeki herkesin üstatlığını kabul ettiği üç Anayasa hukukçusundan mütaala istemişti. Burada da yargılamanın bitmediği belirtildi. Yapılan şey hukuksuzdur” dedi.

KARARI VEREN HAKİMLER FETÖ’DEN TUTUKLU

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliğinin düşürülmesine neden olan davaların hakim ve savcıları FETÖ’den ceza alan isimlerden oluşurken, bu gerekçeyle yapılan yeniden yargılama talepleri kabul edilmedi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise “Hukuksuzluğu meşrulaştırma derdindeler. Daha dün FETÖ’yü savunanlar bugün hukuksuzluğu meşrulaştırmak istiyor. Bu iktidar darbecidir. Hukuku, insanlığı esas almıyor. İktidarın halk iradesi ile ilgili hiçbir işi kalmamıştır. Milletvekillerimize bu hapis cezasını verenler şu an FETÖ’den içerdeler. Müebbet hapis cezası aldılar. En iyi kaynağınız FETÖ’dür. Ceza verenlerin hapiste olduğu bir davada yeniden yargılanma talebini kabul etmediniz ve milletvekilliklerini düşürüyorsunuz” diye konuştu.

AKP’li Cahit Özkan ise fezlekelerin okunmasını usulüne uygun olduğunu söyledi. AYM’deki ve AİHM’deki başvurulara rağmen yargı kararının kesinleştiğini savunan Özkan, “AYM, Meclis’in bu kararı almasını engelleyemez. Meclis Başkanı bu kararları okumazsa İçtüzüğü çiğner” dedi.

‘MECLİS’TE DARBE VAR’

Kararı protesto eden vekiller, “Meclis’te darbe var”, “Darbeci AKP” ve “Faşizme karşı omuz omuza”, sloganları attı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN İLK TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı ilk açıklamada, “Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz sivil darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz” dedi.

CHP AÇIKLAMA YAPACAK

Öte yandan, CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek’in saat 17.00’de Meclis’te basın toplantısı düzenleneceği öğrenildi.

AKP’li belediye başkanı ayağa kalkmayan personelin üzerine yürüdü 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.