Peru'dan ABD'ye talep: Eski devlet başkanımızı sınır dışı edin

Peru'dan ABD'ye talep: Eski devlet başkanımızı sınır dışı edin

Yaklaşık 20 milyon dolarlık yolsuzluk yaptığı iddia edilen Toledo, Perulu yetkililere göre misafir araştırmacı olarak çalıştığı Stanford Üniversitesi nedeniyle San Francisco'da bulunuyor. Ancak yerel basında yer alan haberlerde...

Yaklaşık 20 milyon dolarlık yolsuzluk yaptığı iddia edilen Toledo, Perulu yetkililere göre misafir araştırmacı olarak çalıştığı Stanford Üniversitesi nedeniyle San Francisco'da bulunuyor. Ancak yerel basında yer alan haberlerde Toledo'nun bu haftasonu eşinin çifte vatandaşlığa sahip olduğu İsrail'e kaçtığının yer almasıyla yeni bir tartışma daha ortaya çıktı.

İsrail hükümeti Toledo'nun Pazar günü San Francisco'dan Tel Aviv'e ulaşan uçakta yer almadığını belirterek, ülkeye girişini engelleyeceklerini açıkladı.

?Toledo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada ''kaçak' olduğu iddialarını reddederek, "Ben hiçbir zaman kaçmadım" ifadesini kullandı. Ancak açıklamasında nerede olduğuna ya da Peru'ya geri dönüp dönmeyeceğine dair bilgi vermedi.

Geçen hafta Peru'da, Brezilyalı bir inşaat şirketiyle ilgili yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında eski Devlet Başkanı Toledo hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Peru hükümeti, eski devlet başkanın nerede olduğuna dair bilgi verenlere 30 bin dolarlık ödül vereceklerini duyurdu.