Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu?

Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu?

Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuk... Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu?Ülkenin acil ihtiyacı, olağan anayasal düzen ve barış iken, yapay gündem yaratarak bir Anayasa dayatması ile karşı karşıya bırakılması, dahası bu sürecin hukuk ve ahlak dışı yol ve araçlar...

Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu?

Ülkenin acil ihtiyacı, olağan anayasal düzen ve barış iken, yapay gündem yaratarak bir Anayasa dayatması ile karşı karşıya bırakılması, dahası bu sürecin hukuk ve ahlak dışı yol ve araçlar ile yürütülmesi, kurulmak istenen ''sözde anayasal yönetim’ hakkında yeterince fikir verici

10 Aralık 2016 ile 21 Ocak 2017 zaman diliminde ortaya çıkanlar ve yaşananlar, 21 Ocak’tan bu yana yeni bir eşiğe taşındı; görünen o ki, referandum düğmesine basıldığında bugünleri de aratacak bir döneme sürükleneceğiz.

1- Anayasa teklifi mi, kişi fermanı mı? 10 Aralık cumartesi günü açıklanan Anayasa değişikliği teklif metni nasıl özetlenebilir?

»Hükümet ve Cumhurbaşkanından oluşan yürütme organının dağıtılması,

»TBMM’den yasama yetki tekelinin ve yürütmeyi denetim yetkisinin alınması,

»Kişi-parti güdümlü devlet yönetim projesinin öne çıkması.

Teklif metninin, iki parti adına iki Milletvekili tarafından hazırlandığı öne sürüldüğü halde, kendileri görünmez oldu ve kimler tarafından kotarıldığı da gün ışığına çıkmaya başladı.

2- Tercih hakkı mı, terör mü? TBMM’de toplam görüşme ve oylamalar 12 güne şıkıştırıldı; bunun için sadece Anayasa ihlal edilmedi, fiziki şiddet de kullanıldı. Aradan 19 gün geçtiği halde, oylanan metin günışığına çıkmadı. Anayasa değişiklik metninin geleceği üzerinde spekülasyonlar süre dursun, Hükümet ve Külliye, niyet ve yöntemini açığa çıkardı: Yıldırı/karalama ve hedef gösterme yoluyla halkoylaması ile ''terör’ arasında kurulan bağlantı.

Anayasa konusunda tarafsız tavır koyması gereken, hatta referandum sırasında –tıpkı seçimlerde olduğu gibi- istifa etmesi gereken zevat ( Başbakan, Başbakan yardımcısı, Adalet Bakanı vd.), taraf tutması bir yana, adeta kin ve nefret kusuyor; hayır-terör özdeşleşmesi yaparak hedef gösteriyor.

Kamu hizmetlerini tarafsızlıkla yürütmekle yükümlü bilumum vali, rektör, kaymakam ve hatta imam, “evet'' komutu verme aymazlığını sergileyebiliyor.
Medya ise, ''anayasa yalanları’nı pompalayarak, ''anayasal bilgilenme hakkı’nı yok etmek için seferber edilmiş bulunuyor.

3- Halkoyu mu, imhası mı? Olağanüstü hal (OHAL) yönetiminde ''anayasa değişikliği yapılmaz’ derken, doğası gereği güvenliğin öne çıktığı-buna karşılık özgürlüklerin kısıtlandığı dönemle bağlantı kuruluyordu. Bu kaygıyı OHAL uygulaması fazlasıyla doğrularken siyasal zevat, bunun çok ötesine geçerek, bir tür imha harekâtına girişti: Özgürlük ve demokrasi adına, laiklik ve kazanımlar adına ortaya konan görüş ve eylemleri bastırmak için en ahlaksız ve belden aşağı saldırıları meşru saymaya başladı.

Görünen o ki; referandum takvimi işlemeye başladığı zaman, devlet ve parti aygıtı eklemlenerek, tercihlerini “hayır'' yönünde kullanmak isteyen çevreleri sindirme ve ezme harekâtına ivme kazandırılacak. Bunun imhaya vardırılabileceği işaretleri şimdiden verilmeye başlandı. “Hayır''ın bedeli bu kadar ağır olabilir mi? Bu nasıl açıklanabilir?

»Anayasa değişikliği gayrimeşru olduğu için mi?

»’Evetçi’lerin kaybetme korkusu mu?

»Halkoylaması ile ''anayasal düzen’ ortadan kaldırılmak istendiği için mi?

Sandık meşru değil, ama…
Değişikliğin ne getirdiği, neleri götürdüğü veya götüreceği üzerine ''anayasal halkoyu’nun serbestçe oluşması bir yana, halkın kendisine yönelik bir imha politikasından bile söz edilebilir. Böyle bir ortamda yürütülecek bir halkoylaması kuşkusuz meşru olmayacak; değişikliğin, TBMM’de tıpkı anayasaya aykırı bir biçimde kotarılması gibi.

Bu durum, halkı boykot ve hayır seçenekleri ile karşı karşıya getirmekte.

-Boykot: Sandığa gitmemek suretiyle, anayasa-dışı ve meşru olmayan yöntemlerle, şantaj ve tehdit ile yürütülmekte olan anayasa değişiklik oylamasına katılmamak.

-Hayır: Demokrasi için, hak ve özgürlükler için, Osmanlı-Cumhuriyet kazanımlarını daha ileriye götürmek için, “anayasal düzenin ilgasına dur'' demek için, ''yurtta barış, bölgede barış ve dünyada barış’ ereğinde ortak bir gelecek kurmak için oy vermek.

Gelecek kuşaklara karşı sorumluyuz.
Başka seçenek yok; çünkü çok yönlü sorunlara sürüklenen ülkenin acil ihtiyacı, olağan anayasal düzen ve barış iken, yapay gündem yaratarak bir anayasa dayatması ile karşı karşıya bırakılması, dahası bu sürecin hukuk ve ahlak dışı yol ve araçlar ile yürütülmesi, kurulmak istenen ''sözde anayasal yönetim’ hakkında yeterince fikir verici.

Bu tehlikeli gidişe karşı koymak, ülkenin geleceğini, gelecek kuşakların özgür ve barış içinde birlikteliğini düşünen her yurttaş için sadece bir hak değil, bir ödevdir aynı zamanda.

"Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu?" haberi, 09 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 09 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. ABC Kritik kategorisi altında bulunan Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu? haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Prof. Kaboğlu yazdı: Anayasal halkoyu, hukuki ve meşru mu? 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. ABC Kritik konusunda 21 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 09:28 Sauber, yeni donanım sayesinde kritik bir soruna çözüm getirmeye hazırlanıyor
 2. 09:25 Fatih Ürek'in 5 katlı malikanesi: Evi boyatmak için istenen para ağızları açık bıraktı
 3. 09:18 Cumhurbaşkanlığının adı kullanılmış: TÜGVA'nın eski yöneticisi dahil 3 kişiye dolandırıcılık davası
 4. 09:13 Karar yazarı Elif Çakır: Erdoğan’dan mesleğe yeni başlayan yargıçlara hak, hukuk, adalet tavsiyesi
 5. 09:12 Milli yas ilan edildi, bayraklar yarıya indi
 6. 09:04 Türkiye’den Romanya vatandaşlarına vize muafiyeti
 7. 09:00 CHP: Erdoğan seçimden ders almamış, yargıya müdahalede ısrarcı
 8. 08:48 Nuray Babacan: Cumhurbaşkanı Danışmanı oturtulduğu yeri beğenmedi, valiyi fırçaladı
 9. 08:44 İslam Memiş tarih verdi: Altın ve gümüşte yeni rekorlar yolda
 10. 08:37 Menzil şeyhi: Lüks ve şatafattan uzak durun
 11. 08:33 Dizi oyuncuları birbirine girdi: 'Cannes'da çıplaklık' tartışması
 12. 08:30 Ece Erken, arkadaşı ve eski eşinin fotoğrafını görünce sert konuştu: Alıştım şerefsizlere
 13. 08:26 ABD’li rapçi canlı yayında yanlışlıkla kendisini vurdu
 14. 08:22 Kişi başı borç 77 bin TL: 40.3 milyon vatandaşın 3,1 trilyon borcu var
 15. 08:18 Tasarruf tedbirlerine uymadı: Bakanlık için 15 katlı bina kiralandı, içi tamamen yenilendi
 16. 08:15 Muharrem İnce'den Erdoğan'ın 'milli yas' ilanına tepki
 17. 08:09 Çetin Doğan: Üstüme vazife olmayan konuda talimat verdiğimi gösterin kendimi yakarım
 18. 08:06 İsmail Saymaz: Kılıçdaroğlu’nun eski danışmanı, gizli tanığı niçin kaçırdı?
 19. 08:02 Kuvvetli sağanak geliyor: Meteoroloji’den 5 kent için sarı kodlu uyarı
 20. 03:45 Ölmek bile parayla: Boş mezar ücretleri dudak uçuklattı!
ABC Kritik Haberleri