Putin’den Rusya Merkez Bankası’na faiz uyarısı: Türkiye gibi oluruz

Putin’den Rusya Merkez Bankası’na faiz uyarısı: Türkiye gibi oluruz

Rusya Merkez Bankası’na önemli uyarıda bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Faiz artırılmazsa Türkiye’deki gibi bir duruma düşülme tehlikesi var” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, yıl sonunda gazetecilerin sorularını cevapladığı ve uzun saatler boyunca sürmesiyle meşhur olan basın toplantılarından birini daha düzenledi.

Putin, Rusya’da son altı yılın en yüksek seviyesi olarak yüzde 8.4’e yükselen enflasyona ilişkin soruya yanıtında, Rusya Merkez Bankası’nın agresif faiz artırımı politikasını savunarak, Türkiye’yi işaret etti. “Rusya’nın enflasyonda yeniden yüzde 4 hedefine dönmesi gerekecek” diyen Putin, Merkez Bankası’nın faiz artırmaması halinde ‘Türkiye’deki gibi bir duruma düşülme tehlikesi’ olduğunu söyledi.

Rusya lideri, iş insanlarının kendisine yüksek faiz nedeniyle şikâyet ettiğini söylese de, faiz artırımını savundu: “Reel ekonominin temsilcilerinin, kamera önünde değil lakin benimle görüşmelerinde yaptığı gibi, faiz artırması nedeniyle Merkez Bankası’nı azarlayabilirsiniz. Fakat bunu yapmazsanız durum Türkiye’deki gibi olur” dedi.

“MERKEZ BANKASI’NIN NASIL ÇALIŞACAĞINA KARIŞMIYORUM”

“Merkez Bankası’nın nasıl çalışacağına karışmıyorum” diyen Putin, “Merkez Bankası’nı eleştirmek mümkün lakin ben bunu yapmıyorum. İş dünyası ile iletişim içindeyim ve onların ne düşündüğünü de biliyorum. Ancak ben Merkez Bankası’nın çalışmasını olumlu değerlendiriyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya