Radio Garden sitesine RTÜK engeli

Radio Garden sitesine RTÜK engeli

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) başvurusuyla dünyadaki bütün radyo istasyonlarını dinlemeye olanak sağlayan Radio Garden (radio.garden) erişime engellendi.

RTÜK Radio Garden sitesine ülke genelinde erişimi engelledi. Radio Garden tarafından konu ile ilgili açıklama henüz yapılmadı.

İfade Özgürlüğü Derneği’ne ait EngelliWeb projesinin aktardığına göre gerekli lisans alımını gerçekleştirmediği gerekçesiyle Radio Garden, RTÜK’ün talebiyle, Ankara 2’nci Sulh Ceza Hakimliği‘nin 4 Ocak 2022 tarih ve 2022/136 sayılı kararı ile erişime engellendi.

13 Aralık 2021’de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen radyo platformu Radio Garden‘a lisans ücretini ödemesine ya da hizmetine son vermesi için 72 saat süre verilmişti.

RADIO GARDEN NEDİR?

Radio Garden, 2013-2016 yılları arasında Hollanda Ses ve Görüntü Enstitüsü ve Avrupa’daki 5 üniversitenin ortaklaşa çalışmasıyla geliştirilen, kâr amacı gütmeyen radyo ve dijital araştırma projesidir.

HERA tarafından finanse edilen proje, dünyanın farklı bölgelerindeki radyoları canlı olarak dinleme imkanı sağlamaktadır. Radyo Garden uygulamasında radyolar şehirlere göre gruplandırılır. Şehirlerdeki radyo istasyonlarına 3 boyutlu haritanın üzerine yerleştirilmiş yeşilimsi kürelere tıklayarak erişilebilir. Bir şehirdeki radyo istasyonu sayısı ne kadar fazlaysa yeşilimsi küre o kadar büyük olur. Uygulamanın tasarımı, Studio Puckey, Studio Moniker ve Hollanda Ses ve Görüntü Enstitüsü ortaklığıyla geliştirilmiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji