Sabah yazarı Hilal Kaplan: Cüneyt Özdemir neden SBK’nın haber kanalı teklifini anlatmalı?

Sabah yazarı Hilal Kaplan: Cüneyt Özdemir neden SBK’nın haber kanalı teklifini anlatmalı?

"Cüneyt Özdemir dahil olmamış ama belli ki arada bir pazarlık süreci yürümüş"

Sabah yazarı Hilal Kaplan, bugünkü yazısında, gazetecilerin nitelikli dolandırıcılıktan hüküm giyen ve Türkiye'den kaçtıktan sonra Avusturya tarafından sorgulanmak üzere ABD'ye gönderilen Sezgin Baran Korkmaz'dan para aldığı iddiasını değerlendirdi. Haber kanalı için SBK'dan teklif aldığını söyleyen Cüneyt Özdemir'den açıklama yapmasını istedi.

Ortalıkta kaynağı belirsiz 8 sayfadan oluşan bir listenin dolaştığını yazan Kaplan, “Listenin medya kısmına bakıldığında, ağırlıklı olarak -öyle ya da böyle- Ciner Medya Grubu'na bağlı Habertürk'ün başı çektiğini görüyoruz. Ciner Medya Yönetim Kurulu Başkanı'ndan köşe yazarlarına bayağı kalabalık bir liste söz konusu. İşin ilginç kısmı, listeyi doğrulayan gazeteciler oldu, çoğu da sessiz kalmayı tercih etti” diye yazdı.

Habertürk’te çalışıp listede adı bulunan isimlerden yalanlamanın sadece kurumun tepe yöneticilerinden Kenan Tekdağ’dan geldiğini ve Fatih Altaylı’nın da kendisine kefil olduğunu yazan Kaplan, şöyle devam etti: Fakat gelin görün ki, örneğin, SBK'nın medya ve yargı bağlantılarını kurduğu iddia edilen Emrah Doğru'nun, SBK ABD'ye iade edilmeden birkaç gün önce Ciner'e bağlı Show TV'de Yurt Haberler Şefi yapılması gündem oldu. Doğru'nun kardeşinin SBK'nın çekirdek ekibinden olduğu da biliniyor.

Tüm bu şüphe bulutu etrafı sarmışken, ‘SBK'nın medya yapılanmasının üssü neresi?’ sorusu havada asılıyken, Cüneyt Özdemir'in geçen yıl yaptığı bir açıklama aklıma takıldı. Bazı medya siteleri, Özdemir'e 'SBK bir haber kanalı projesine girecekti ve benimle görüşme teklif etti, ben de reddettim' açıklamasını hatırlattı.

Herkes SBK'nın medyadaki izlerini sürerken, büyük bir haber kanalının tutuklu iş insanının medya projesinin en önemli ayağı olacağı ihtimali hiç de düşük değil. Evet, Özdemir teklifi reddettiğini söylüyor lakin teklifin hangi kanal olduğu, projede başka hangi gazetecilerin yer aldığı, aracıların kim olduğu gibi bilgileri kendine saklamayı tercih etti. Gördüğüm kadarıyla ‘Teklifi açıkla’ çağrılarına da kulak tıkamayı tercih ediyor."

Özdemir’in SBK'nın kendisine götürdüğü haber kanalı projesine ilişkin Haziran 2021’de yaptığı açıklamadaki  "SBK geçen yıl bu zamanlar beni aradı. Telefonum çaldı acı acı." ifadelerine yer veren Kaplan, Yani Özdemir'in kendi ifadesine göre, SBK'nın teklifi 2020 yazında gitmiş. Peki Özdemir 2020 yazında hangi haber kanalına konuk olmuş? Hem de pek alışılmışın dışında bir şekilde? SBK listesinde adı başta geçen Habertürk'e...”

Özdemir’in Ağustos 2020'de Kübra Par'ın konuğu olduktan sonra bir daha HaberTürk’e çıkmadığını yazan Kaplan, şöyle devam etti: "Peki her şey tesadüf mü?

Sanmıyorum; çünkü gazeteciler arasında uzun süredir Özdemir'in Kenan Tekdağ'dan iş teklifi aldığını, bu teklifte bazı Habertürk çalışanlarının aracı olduğu konuşuluyordu. Ve Özdemir'in görüşme silsilesinden sonra teklifi reddettiği...

İşte tam da bu nedenle SBK'nın medya üzerindeki etkisini en iyi açıklayacak bu haber kanalı projesine dair detayları Özdemir'in paylaşması gerekli. Kendisi dahil olmamış lakin belli ki arada bir pazarlık süreci yürümüş. Bu süreçte pek çok detaya hâkim olma ihtimali var. Er ya da geç ortaya çıkacak tüm bu detayları kamuoyuyla paylaşmak da bir gazeteci olarak görevi değil mi?”

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika