Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulama! Karantina KYK’da olmayacak

Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulama! Karantina KYK’da olmayacak

Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulam... Sağlık Bakanlığı'nca Koronavirüs salgını kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, artık ...

Sağlık Bakanlığı'nca Koronavirüs salgını kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, artık Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında yapılmayacağı, kişilerin havaalanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağı bildirildi.

Halen yurtlarda kalan kişilerin de 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışları 23 Mayıs 2020'ye kadar tamamlanacak. Ayrıca, "Evde Covid-19 Hastası/Temaslısı İzlem Bilgilendirme ve Onam Formu"nda belirtilen talimatlara aykırı hareket edenlere idari ve para cezası verilecek.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce, "Yurt Dışından Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar" başlıklı resmi yazı, İçişleri ile Dışişleri Bakanlıklarına, Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne ve tüm valiliklere gönderildi.

Resmi yazıda, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeler ile yurt dışından Türkiye'ye, Türk vatandaşlarının girişlerine izin verildiği ve bu kişilerin ülkeye girişleri sırasında yapılacak çalışmaların belirlendiği, uygulamaya konulduğu ifade edildi. Bu kapsamda yurt dışından planlı uçuşlarla gelen kişilerin Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlara alınarak izole edildiği ve izlemlerinin gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Türkiye'de yeni normalleşme süreci içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 18 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında yurt dışından planlı uçuşlar ile gelecek vatandaşlara dair uygulamaların düzenlendiği belirtildi.

Yazıda, "Yurt dışından planlı uçuşlarla gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonları artık KYK yurtlarında yapılmayacağına, kişilerin hava alanlarında yapılan muayeneleri sonrasında evde izolasyonlarının ve izlemlerinin yapılacağına ve halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 gün karantina süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışlarının 23 Mayıs 2020'ye kadar tamamlanmasına karar verilmiştir." bilgisine yer verildi.

ADRESLERİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Bu kapsamda, yurt dışından planlı uçuşlarla yeni gelecek gelen kişiler için yapılacak uygulama esasları şöyle:

 • "Havaalanı içinde belirlenen alanlarda muayeneler yapılacak ve semptomları değerlendirilecek, muayene yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri Halk Sağlığı Yönetim Sistemi'ne (HSYS) sınır girişi bölümünde kayıt altına alınacak.
 • Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında semptom yönünden şüpheli görülen kişiler, havaalanlarında izolasyon alanına alınacak ve 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.
 • Yapılan değerlendirmede herhangi bir semptom belirlenemeyen kişilere onam formları imzalatılacak ve kendi imkanlarıyla evlerine ulaşmaları, kendi evlerinde 14 günlük izolasyonları sağlanacak ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlemleri yapılacak."

Yurt dışından planlı uçuşlar ile daha önce gelen ve halen yurtlarda kalmakta olan kişiler için ise uygulama esasları şu şekilde olacak:

 • "Yurtta herhangi bir pozitif vaka olmasına ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlamasına bakılmaksızın, yurtta kalan kişilerin tamamına yapılacak olan PCR taraması sonrası yapılan analiz sonuçları pozitif olan kişiler hastanelere alınarak, tanı ve tedavi işlemleri başlatılacak.
 • Negatif olan kişiler ise temaslı olarak kabul edilip ikinci bir 14 günlük izolasyon ve izlem için onam formları imzalatılarak evlerine gönderilecek."

Öte yandan, covid-19 hasta temaslısı olarak değerlendirilen, hastanede yatması gerekmediğinden sağlık ekibince evde izlenmesine karar verilen kişilerin evde klinik durumunun takip edilebilmesi, hastalık belirtileri görüldüğünde veya mevcut belirtilerde değişiklik olduğunda veya genel sağlık durumunda bir bozulma gerçekleştiğinde erken müdahale yapılabilmesi ve hastalığın topluma yayılımının engellenmesi amacıyla 14 gün süreyle evde izlemi ve izolasyon/karantina altında bulunması gerektiğini belirten ve kişinin bunu imzalaması gereken "Evde covid-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu" da yazının ekinde yer aldı.

Yazıda, onam formunda talimatlara aykırı hareket edilmesi halinde 3 bin 150 lira idari para cezası uygulanacağı, kesin, olası veya temaslı olunması nedeniyle sadece kişinin kendi sağlığını değil başkalarının sağlığını da doğrudan tehdit etmesi karşısında idari yaptırım olacağı ve suç duyurusunda bulunulacağı vurgulandı.

"Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulama! Karantina KYK’da olmayacak" haberi, 20 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır. Sağlık kategorisi altında bulunan Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulama! Karantina KYK’da olmayacak haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı’ndan virüsü yayacak uygulama! Karantina KYK’da olmayacak 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Sağlık konusunda 13 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 20:58 Kredi kartlarına yeni kısıtlama geliyor: Bayram sonrası için talimat verildi!
 2. 20:54 Joe Biden orta doğu gerilimini izlemek için tatilini yarıda kesti
 3. 20:51 YSK, seçime dair itirazları değerlendirmeye devam ediyor
 4. 20:48 Son Dakika: Beyoğlu'nda silahlı saldırı gerçekleştirildi
 5. 18:56 Kainat Güzeli Yalan Söyledi: Suudi Arabistanlı Modelin Gerçeği Ortaya Çıktı!
 6. 18:52 Telefondaki Kabus Tekrar! İntihar Eden Gencin Telefonundan Korkunç Gerçekler Ortaya Çıktı!
 7. 17:05 Telefon Alırken Dikkat! Hatalardan Kaçınmanızı Sağlayacak 7 İpucu
 8. 17:05 Dikkat! Enflasyon Mayısta Zirveye Çıkacak: Dünya Bankası'ndan Son Dakika Tahmini
 9. 14:54 Beşiktaş - Samsunspor maçının VAR’ı Onur Özütoprak Olacak! Hakem Belli!
 10. 14:47 Tuğba Ekinci sahneye çıktı! Olay görüntüleri kaydedildi!
 11. 14:39 Haiti’de ‘Başkanlık Geçiş Konseyi’ hayata geçti
 12. 13:34 İtalyan devi Carel Industries, CFM Soğutma ve Otomasyon'u tamamen devraldı!
 13. 13:25 CHP, teleferik faciasının incelenmesi için Antalya'ya heyet gönderdi
 14. 13:22 ABD devi Goldman Sachs, yıl sonu altın tahminini yükseltti: 2 bin 700 dolar!
 15. 13:16 Van ve çevre illerde görülen gizemli ışık paniğe neden oldu
 16. 13:12 Süper Lig’in, La Liga’dan VAR hakemi!
 17. 13:03 Antalya'da faciaya sebep olan teleferik: "Türkiye'nin en ucuzu"
 18. 12:58 ABD'de içme suyu krizi gündemde: 30 milyon kişi susuz kalabilir
 19. 12:56 Fatih Altaylı’dan Kılıçdaroğlu’na “Alo Holding” hatırlatması geldi
 20. 12:47 Survivor All Star'da Kavga: Yunus Emre ve Ogeday Diskalifiye Olacak mı?
Sağlık Haberleri