Seçmen listeleri bugünden itibaren muhtarlıklarda askıda

Seçmen listeleri bugünden itibaren muhtarlıklarda askıda

16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkıyor. Listeler 26 Şubat'ta askıdan inecek. Listede adı olmayanlar 26 Şubat'a kadar nüfus müdürlüklerine ya da muhtarlıklara başvurmazsa...

16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkıyor. Listeler 26 Şubat'ta askıdan inecek. Listede adı olmayanlar 26 Şubat'a kadar nüfus müdürlüklerine ya da muhtarlıklara başvurmazsa oy kullanamayacak.
Anayasa değişikliği referandumuyla ilgili seçim takvimi gereğince seçmen listeleri bugünden itibaren (18 Şubat 2017) muhtarlıklarda askıya çıkıyor. Listeler askıdan 26 Şubat'ta indirilecek.

Bu süre içerisinde hafta sonu da dahil olmak üzere Nüfus Müdürlükleri, İlçe Seçim Kurulları ve Muhtarlıklar hizmet verecek. Seçmenlerin muhtarlıklarda kayıtlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Listeler askıdan inene kadar farklı adreste oy kullanmak isteyenler, oy kullanmak istedikleri illere kayıt yaptırırlarsa o seçim bölgesinde oy kullanabilecek.

ÖĞRENCİLER VE FARKLI İLLERDE BULUNANLAR NASIL OY KULLANACAK?

Öğrenciler ve farklı illerde geçici ikamet edenler de bulundukları illerde oy kullanabilecek.

- Öğrenciler okudukları illerde, yurt müdürlüğünden yurtta kaldığına dair ıslak imzalı belge ve üniversiteden de o okulun öğrencisi olduklarına dair ıslak imzalı belge alıp ilçe nüfus müdürlüğüne gidecek.

- Öğrenci kirada oturuyorsa kira sözleşmesiyle muhtarlığa başvurup ikamet belgesi veya kendi üzerine kayıtlı bir faturayla ilçe nüfus müdürlüğünü başvuracak.

- Öğrenci, herhangi bir sebepten dolayı geçici olarak bir tanıdığında ikamet ediyorsa evinde kaldığı kişiyi alıp ilçe nüfus müdürlüğüne başvuracak.

Ayrıca kayıtlar www.secmen.ysk.gov.tr adresinden de kontrol edilebilecek.

YURT DIŞINDA NASIL OY KULLANILACAK?

Yurt dışı temsilciliklerde oy kullanma gün sayısı ve başlangıç günü o ülkedeki seçmen sayısı gözetilerek her bir temsilcilik için YSK tarafından tespit edilecek. Oy kullanma süresi 27 Mart'ta başlayacak, 9 Nisan'da sona erecek.

Halk oylamasında "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu" filigranlı sarı renkteki zarflar ve beyaz renk üstünde "Evet", kahverengi renk üstünde "Hayır" ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile "Tercih" mührü kullanılacak. Yurt dışında sandıkların konulacağı yerler, Yüksek Seçim Kurulu'nun internet adresinde ilan edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL