'Sen susacaksın yobaz'

Cüneyt Arkın'ın 1981'de çektiği Öğretmen Kemal filmi, sosyal medya paylaşılmaya başladı.Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın  Öğretmen Kemal isimli filmi son zamanlarda sosyal medyada paylaşılmaya başladı.Arkın’ın...

Cüneyt Arkın'ın 1981'de çektiği Öğretmen Kemal filmi, sosyal medya paylaşılmaya başladı.

Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın  Öğretmen Kemal isimli filmi son zamanlarda sosyal medyada paylaşılmaya başladı.

Arkın’ın bir öğretmeni canlandırdığı filmde diyaloglar ve sahneler öne çıkarken, filme yakın zamanda ekranlarda yer verilmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Filmde “Ben öğretmenim. Ben Kuvâ-yi Milliyeciyim. Ben Atatürk’ün askeriyim, Sen susacaksın yobaz! Ben var oldukça susacaksın. Ben senin kaderinim. Başkaldırdıkça karşına çıkacağım, Ezeceğim. Bizim aklımız, önderimiz Atatürk ve devrimleridir ” gibi replikler bulunuyor.

1981 yılında Atatürk’ün doğumunun 100. yılı münasebetiyle çekilmiş yapıtta, eğitim seferberliği, batıl inançlar, Cumhuriyet rejiminin yerleşmesinde yaşanan zorluklar, köy ağalığı gibi sosyolojik konular ele alınıyor.

Atatürk ilkelerine bağlı, devrimci bir öğretmen olan Kemal (Cüneyt Arkın), Karalar köyüne görev yapmak üzere gelince, başta Şerif Hoca ve gerici takımı tedirgin olur. Çünkü Kemal'in amacı köye okul yaptırıp, tüm çocukları okutmaktır. Ne var ki Kemal yolundan dönmez. Üzerine atılan bir iğfal iftirası nedeniyle taşlı sopalı bir saldırıya uğrar. Kemal, bu saldırıda hayatını yitirirken, eşkiya Duran Ali (Fikret Hakan), olayı yaratın suçluları öldürüp, intikamını alır.

Yönetmen: Remzi Jöntürk

Senaryo: Mehmet Aydın

Yapımcı: Süreyya Duru

Görüntü Yönetmeni: Orhan Kapkı

Tür: Dram, Epik, Politik, Tarihi

Oyuncular: Cüneyt Arkın, Fikret Hakan, Meral Orhonsay, Eşref Kolçak, Funda Gürçen, Selçuk Uluergüven, Nejat Gürçen, Talat Gözbak, Suat Özbek, Zülfikar Divani, Recep Filiz

Süre:82 Dk