Sezai Temelli: Öcalan'ın muhataplığı önemlidir, HDP elbette meşru muhataptır

HDP'li Sezai Temelli, Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunun çözümüne ilişkin olarak HDP'yi meşru bir organ olarak görme açıklamasına karşılık olarak, çözümün "asıl muhatabı İmralıdır" sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununun çözümüne ilişkin açıklaması için "asıl muhatap İmralıdır" ifadesini kullanmıştı. Temelli, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'a sözleriyle ilgili açıklamada bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kürt sorununda devleti, İmralı ile muhatap kıldığını söylemiş ve İmralı'nın meşru bir organ olmadığını söylemişti. Kılıçdaroğlu, çözüm için Halkların Demokratik Partisi'ni (HDP) meşru bir organ olarak görebileceklerini ifade etmişti. Temelli, Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına yönelik Twitter hesabı üzerinden, HDP'nin Kürt sorununda bir "aktör" olduğunu ve "demokratik çözümün adresi"nin ve "asıl muhatabı"nın İmralı olduğunu söylemişti.

Temelli'nin bu açıklamasına Edirne F tipi Cezaevin'de tutuklu bulunan HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Twitter üzerinden tepki göstererek şunları söylemişti:

"Benim bildiğim HDP, Kürt sorunu dahil olmak üzere, Türkiye’nin tüm sorunlarının çözümüne taliptir, irade sahibi siyasi bir aktördür ve elbette muhataptır. Çözümün adresi de doğal olarak TBMM’dir."

 

Sezai Temelli'nin Halk TV  Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş'a yaptığı açıklama şöyle:


"Meselesinin çatışma tarafının sonlandırmanın yolu müzakare zemini yaratılmasıdır. Müzakarede bir meşrutiyeti zorunlu kılar. Toplum nezninde karşılığı varken yokmuş gibi ortaya koymak diğer adımları atmaması engeller. Öcalan'ın muhataplığı bu bağlamda önemlidir. Çatışmayı önleme ve demokratik bir çözüm bağlamına dikkat çektim. HDP elbette meşru muhataptır. Meclisin üçüncü büyük partisidir ve bu konularda çözüm üretme anlamında en önemli partidir. "

Mithat Sancar: Kılıçdaroğlu'nın açıklamalarını olumlu buluyoruz

HDP Genel Başkanı Mithat Sancar'da muhatap tartışmalarına ilişkin olarak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu ve HDP ile ilgili açıklamalarını olumlu bulduklarını belirterek, “Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez”  söylemiş ve "İmralı’nın da bu konuda bir rolü olacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

Devlet Bahçeli: Türkiye'de Kürt sorunu yoktur

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununa ilişkin olarak HDP'yi meşru muhatap olarak görme açıklamasına ilişkin olarak bir basın açıklaması yayımlamıştı. Bahçeli, “HDP’yi meşru organ görmek demek, PKK’yı muhatap almak demektir" ifadelerini kullanmış ve Türkiye'de Kürt sorunu olmadığını söylemişti.

Bahçeli: "Türkiye’de Kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Var diyen, olduğunu ısrarla dayatıp iddia eden kim varsa kalbi Türk milletiyle bir atmayan namertlerdir."

 

 

Politika