Şili’de protestolar devam ediyor: Halk elektrik şirketinin gökdelenini ateşe verdi

Şili’de protestolar devam ediyor: Halk elektrik şirketinin gökdelenini ateşe verdi

Şili'de ulaşım zamlarının ardından başlayan toplumsal hareketlenme OHAL ilanı ile bastırılmaya çalışılıyor...................

Şili'de ulaşım zamlarının ardından başlayan toplumsal hareketlenme OHAL ilanı ile bastırılmaya çalışılıyor.

Şili’de ulaşım ücretlerine yapılan zam sonrası başlayan protesto gösterileri büyük ölçekli bir halk ayaklanmasına dönüşmüş durumda.

Başkent Santiago’da sivil itaatsizlik ve militan kitle eylemleri örgütleyen halk, kent genelinde barikatlar kurarak polisle çatışırken, fiyatlara yüzde 20 zam yapacağını söyleyen elektrik dağıtım şirketi ENEL’in merkez binası ateşe verildi.

Ulaşım ücretlerinin bir doların üzerine çıkarıldığı zamların ardından, uzun yıllardır demokratik mücadelesini sürdüren öğrenci hareketinin liderliğinde harekete geçen Şili halkı karşısında iktidar OHAL ilan etti ve de orduyu sokağa sürdü.

Faşist darbe döneminden kalan yasalar nedeniyle ilan edilen OHAL, başkent Santiago’da 15 gün süreyle geçerli olacak ve hükümete kişisel ve temel hakların kısıtlanması yetkisi tanıyacak.

Öte yandan İçişleri Bakanı Andres Chadwick, ülkede devrimci mücadelenin motor güçlerinden Mapuche yerli halkına karşı kullanılan ve iktidara verdiği ekstra yetkilerle OHAL’den ayrışan Devlet Güvenlik Yasası’nı ilan edebileceklerini açıkladı.

Bu yasaya göre eylemlerle “kamu güvenliğini bozanlar” yirmi yıla kadar hapse çarptırılabilecek.