Sözcü yazarı Saygı Öztürk: Başkanın CHP'li, mecliste çoğunluğun AKP'li olduğu belediyelerde “İnatlaşma” zarara uğratıyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk: Başkanın CHP'li, mecliste çoğunluğun AKP'li olduğu belediyelerde “İnatlaşma” zarara uğratıyor

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, “Başkanın CHP'li, “belediye meclisinde ise çoğunluğun AKP'li olduğu il ya da ilçelerde yaşanan “inatlaşmanın’ belediyeleri zarara uğrattığını” yazdı.

Öztürk bugünkü köşesinde söz konusu duruma örnek olarak İzmit Belediyesi’ni gösterdi; başkan Fatma Kaplan Hürriyet'in şu açıklamalarını aktardı:

“İzmit ve Gebze'nin kent ve ilçe ölçekleri hemen hemen aynı. İzmit belediyesi olarak 27 milyon liraya 71 temizlik aracı satın alırken, aynı tarihlerde AKP'li Gebze Belediyesi de benzer 43 aracı 67 milyon liraya kiraladı. Buradan bile başka hiçbir detaya girmeksizin ne kadar doğru, kamunun lehine karar verdiğimiz ortada. Keşke o dönem istediğimiz 55 milyon mira kredinin tamamını Belediye Meclisimiz onaylansaydı da bütün araçlarımızı satın alsaydık. Eğer o alımı yapmış olsaydık, bugün hiçbir kiralama yapmazdık. Ne yazık ki 27 milyon liraya alabildiğimizi aldık, geri kalanını kiralamaya devam ettik.”

Öztürk devamında da şu örneği verdi:

“27 milyon liraya alınan 71 araç için 3 yıl geri ödemeli kredi çekildi. Bu kredinin faizi o dönemde 4 milyon 385 bin liraydı. Toplamda 31 milyon 508 bin lira. Bu 71 aracın kredi ile birlikte maliyetine geldi. 3 yıldır da aylık 934 bin lira kredi ödeniyor. Sabitlenmiş aylık kredi ödemesi 2023'te bitecek, 27 milyon liraya satın alınan araçların da tamamı belediyenin malı olacak.

Belediye, aynı araçları bugün satın almak istese, en az 80 milyon lira ödemesi gerekecekti. Alımı yapılalı 2 yıl geçmesine rağmen, fark yaklaşık üç katına çıktı. Oysa, o zaman belediye toplam 55 milyon lira kredi kullanacaktı. Bugün ise 150 milyon lira konuşuluyor. Eğer, belediye meclisinin Cumhur İttifakı üyeleri krediye o zaman onay vermiş olsa, belediye alımı gerçekleştirseydi, bugün bir o kadar mal varlığı artmış olacaktı.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.