Suriye Cumhurbaşkanı Esad olası saldırılara ilişkin açıklama yaptı

Suriye Cumhurbaşkanı Esad olası saldırılara ilişkin açıklama yaptı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, ülkesine olası saldırıya ilişkin açıklama yaparak, "Batılı ülkelerin saldırısı sadece istikrarsızlık yaratır" dedi.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti’yi ağırlayan Esad, şunları söyledi:

’’Suriye ordusunun radikal teröre karşı savaş meydanında sağladığı her zafere karşı eşzamanlı olarak, Batılı bir kısım devletler, Suriye’ye karşı tırmandırmalarda bulunarak olayların akışını değiştirmeye çalışıyor. Bir kısım devletler, Suriye’de vekil olarak kullandıkları terör örgütlerle işbirliği içinde uydurdukları yalan dolanlara dayalı olarak Suriye’ye tehditler savuruyor. Bu tehditler tam da Şam kırsalı Doğu Guta ve ahalisinin radikal terörden kurtarılmasının ardından geldi.’’

Bu devletlerin Doğu Guta’da güvendikleri ve üzerine planlar yaptıkları durumların değişmesi, Suriye’ye yönelik savaş planlarının yenilgiye uğramasıyla Suriye ve halkına karşı yeniden tehditler savurmaya başladıklarını belirten Esad, ’’Suriye ve halkına karşı yükselen sesler ya da olası herhangi bir düşmancı hareketlenme, Ortadoğu’da gerginliği tırmandırma ve istikrarı sabote etmekten başka hiçbir işe yaramayacak’’ uyarısı yaptı.

Suriye lideri, bunun aynı zamanda uluslararası barış ve güvenliği de ciddi şekilde tehdit edeceğini vurguladı.

Dün Doğu Guta’yı ziyaret etmiş olan Velayeti de Batılı devletlerinin saldırı tehditlerinin, Suriye hükümet güçlerinin Doğu Guta’yı kurtarmasının ardından uydurulan yalanlara dayandığını belirtti.

İran liderinin uluslararası ilişkiler konusunda başdanışmanı, Doğu Guta’nın cihatçılardan kurtarılmasıyla ilgili Esad’ı tebrik etti.