Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü

Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü

Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü IŞİD’in sakladığı altınların bulunması için belirlenen bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulandığını, geceleri tünel ve gizli geçitlerin aranması çerçevesinde kazıların yapıldığını ve bu çalışmaların sabaha kadar devam ettiği açıklandı.

Suriye ordusu ve güvenlik güçleri, son birkaç gündür, Deyrizor'un doğu kırsalındaki Muhasan, el-Meri’iye, Bakrus ve el-Bulel ilçelerine, 2013-2019 yılları arasında bölgeyi kontrol eden IŞİD üyeleri tarafından gizlenen silahlar ile bir miktar altın ve ganimetin saklanabileceği tünellerin bulunması amacıyla geniş kapsamlı baskınlar yaptı.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre yerel haber sayfaları, bölgeden sosyal medya kullanıcıları ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), güvenlik güçlerinin, kısa bir süre önce Suriye rejimiyle uzlaşıya varan eski örgüt üyeleri ve liderlerinden alınan bilgiler doğrultusunda IŞİD’e ait gizli tünellerin ortaya çıkarıldığını aktardılar. Haber siteleri, IŞİD’in sakladıklarının bulunması için belirlenen bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulandığını, geceleri tünel ve gizli geçitlerin aranması çerçevesinde kazıların yapıldığını ve bu çalışmaların sabaha kadar devam ettiğini aktardılar.

IŞİD’liler sivillerin arasında gizleniyor

Öte yandan el-Cezire Çölü ve Deyrizor'un doğu kırsalında kara operasyonlarına liderlik eden Washington’ın ortağı Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) üst düzey bir yetkili, aralarında binden fazla örgüt üyesinin de bulunduğunu çok sayıda yabancı uyruklu kişinin halen örgüt tarafından askeri amaçlarla kazılmış olan tüneller sayesinde tecrit edilmiş bir bölgede sivillerin arasında saklandıklarını açıkladı.

SOHR ve yerel haber sitelerine göre Deyrizor kentindeki Genel İstihbarat Dairesi'ne bağlı bir güvenlik devriyesi, Deyrizor'un doğu kırsalındaki el-Meyadin ilçesinde yıkılan üç katlı bir ticari banka binasında arama yaptı. Uluslararası Koalisyon’a ait savaş uçakları 2017 yılında bombalanan bina tamamen yıkılmış ancak bodrum katı sağlam kalmıştı. Güvenlik devriyesi, yıkılan binanın kalıntılarının bir bölümünü kaldırdı ve bodrum katına erişmek için bir boşluk açtı. Bunun üzerine Ticaret Bankası binasını Muhasan Okulu'na bağlayan bir tünel buldu. Güvenlik güçleri, tünelde IŞİD yöneticilerine ait para, altın ve belgelerin yanı sıra çok sayıda silah buldu. Güvenlik güçleri tarafından el konulan eşyalar, Deyrizor'daki Genel İstihbarat Komutanlığı'na teslim edildi.

SOHR, tüneller ve yer altı ağlarıyla ilgili bilgilerin Ebu Ahmed adlı IŞİD’in eski üyesi tarafından itiraf edildiğini aktardı. Deyrizor’un bir köyünden olan Ebu Ahmed, kısa bir süre önce Suriyeli yetkililerle anlaşmıştı.

Çöl sığınakları ve yeraltı tünelleri ağını ortaya çıkarıldı

IŞİD’e bağlı uyuyan hücreler, el-Cezire Çölü’nde ve Fırat Nehri’nin kuzey havzasında engebeli arazilere sahip izole bölgelerde, şehirlere yakın noktalarda ve geniş kırsal alanlarda faaliyet gösteriyorlar. Sözkonusu bu yerler, örgüt üyelerine saldırı düzenleme yahut misilleme yapmada ve bunları planlamada kolaylık sağlıyor. Örgüt üyelerinin, Fırat Nehri boyunca SDG ile hükümet güçleri arasındaki temas hatların da konuşlu oldukları biliniyor.

Diğer taraftan Ulusal Savunma Güçleri (USG) ve Suriye hükümeti yanlısı aşiretler, Suriye Çölü'nde yer alan Cebel el-Bişri’de, Rakka'nın güneyinde ve Suhne ilçesinin kuzeyinde bulunan bir bölgede örgüte ait çöl sığınakları ve yeraltı tünelleri ağını ortaya çıkarmayı başardılar. Ortaya çıkan bu ağlarda bulunan çok sayıda silah ve teçhizata el konuldu.

SDG'den bir kaynak, IŞİD üyelerinin bu yer altı sığınaklarını ve tünel yollarını başlarda mühimmat ve patlayıcı saklamak için kullandığını, ardından askeri karargâh ve meskenlere dönüştürüldüğünü söyledi. Kaynak, buralarda gizlenmiş silah, teçhizat, döviz cinsinden para ve altınların bulunduğunu da sözlerine ekledi. IŞİD, Suriye ve Irak'ın büyük bir bölümünü kontrolü altında tuttuğu dönemde değeri milyonlarca doları bulan ticari faaliyetlerde bulunuyordu. Örgüt aynı zamanda 2014 yılında oluşturduğu Irak ve Şam İslam Devleti’nin armasını taşıyan ve 2019 yılına kadar kullanımda olan özel bir altın para basmıştı.

"Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü" haberi, 23 Aralık 2021 tarihinde yazılmıştır. 24 Aralık 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Dünya kategorisi altında bulunan Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Suriye ordusu IŞİD altınlarının peşine düştü 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Dünya konusunda 19 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:31 Dervişoğlu Akşener'i ziyaret etti: "Dünümüz de bizim, yarınlarımız da…"
 2. 18:31 İmamoğlu duyurusunu yaptı: Tam 1 milyon aileye kurban bağışı ulaştırılacak!
 3. 18:30 Bayram sonrası Meclis gündeminde: Ev kadınları aylık ne kadar prim ödeyerek emekli olabilecek?
 4. 18:21 Emekli maaşlarının Temmuz ayına yaklaşırken hesaplamaları yeniden yapıldı
 5. 18:16 Gazze'deki insani kriz sürüyor: 40'tan fazla çocuk açlıktan hayatını kaybetti!
 6. 17:05 Justin Timberlake serbest bırakılmış oldu
 7. 17:02 İspanya Kralı tahta çıkışının 10. yılını değerlendirdi
 8. 14:37 AKP'li Güler: "Sokak hayvanlarına yönelik yasada ötenazi olmak zorunda"
 9. 13:07 Bankalar bayram sonrası ne zaman açılıyor? Bankalar yarın çalışacak mı?
 10. 12:54 Büyük şirketlere ilave vergi uygulanacak
 11. 12:51 Yatırımcılar şaşıracak: Altında dalgalanma sürüyor! 19 Haziran altın fiyatları
 12. 12:06 Akaryakıta dev zammın tarih belli oldu! Tatilciler depoyu doldurun!
 13. 12:06 O dünya devi beklenmedik şekilde iflas etti! Sırada kimler var?
 14. 12:01 Her tahmini tutan o ünlü bankadan yazın sonuna dolar tahmini geldi
 15. 11:48 Bayram sonrası 50 bin emeklinin maaşı kesilecek, geçmişte ödenen maaşlar faiziyle iade edilecek
 16. 11:00 Emre Kınay yapımcılara ateş püskürdü: ''Satın alınmış takipçili oyuncular''
 17. 10:44 Rahmi Turan: Vatandaş bu iktidarın değişmesini istiyor ama Özgür Özel’in anlamadığı görülüyor
 18. 10:37 Dişlerinizi fırçalarken yapılan bu hata, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olur
 19. 10:30 Şişme oyuncakla Salda Gölü'nde sürüklenen küçük kız ölümün kıyısından alındı
 20. 10:21 Ferrari'nin ilk elektrikli modelinin fiyatı dudak uçuklatacak
Dünya Haberleri