Tam kapanma süresi uzayacak mı? Kademeli geçiş ne zaman başlayacak?

Tam kapanma süresi uzayacak mı? Kademeli geçiş ne zaman başlayacak?

Tam kapanma süresi uzayacak mı? Kademeli geçiş ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak? Kafe ve lokantalar ne zaman açılacak? İşte yanıtlar...

Tam kapanmanın sonuçları bu hafta sonundan itibaren ortaya çıkmaya başlayacak. Vaka sayılarının hızla düşmesi, buna paralel olarak önce hasta, ağır hasta, ardından da ölümlerin azalması bekleniyor.

Peki tam kapanma süresi uzayacak mı?19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda tam kapanma kararı devam edecek mi? Tam kapanma sonrası kademeli geçiş nasıl başlayacak? Sınavlar ne zaman yapılacak? Okullar ne zaman açılacak? Kuaför ve berberler ne zaman iş başı yapacak? Lokanta ve kafeler ne zaman, nasıl açılacak? Seyahat yasağı sona erecek mi?

İşte kademeli geçiş süreci...

Günlük vaka sayısı
 

Türkiye'de yüz bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500'ler civarında. Bunun 100'ün altına düşmesi gerekiyor. Bayram sonunda bu sayıya ulaşılabileceği hesaplanıyor.

tam-kapanma-uzayacak-mi-kademeli-gecis-ne-zaman-okullar-ne-zaman.jpg

Tam kapanma uzayabilir

Günlük vaka sayılarının Ramazan Bayramı sonrasında 10 binlerin altına, daha sonra da 5 binlere ineceği hesaplanıyor. İstenen sonucun alınamaması halinde 19 Mayıs'ı içine alacak şekilde kapanmanın bir hafta daha uzatılması konuşuluyor. Yani 17 günlük tam kapanmada vaka sayısı 5 binin altına inmezse, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dahil o hafta da sokağa çıkma, seyahat yasağı gibi tam kapanmada uygulanan yasaklar uygulanacak.

tam-kapanma-uzayacak-mi-kademeli-gecis-ne-zaman-okullar-ne-zaman-001.jpg

Tam kapanma sonrası ne yaşanacak?

Ramazan bayramı sonrası hayat hemen normale dönmeyecek. Geçişin kademeli bir şekilde olması planlanıyor. Tam kapanma sonrası kademeli geçiş, en sakıncasız olandan başlayacak.

Önce okulları ve sınavlar, ardından avukatlık büroları, kuaför gibi tek dükkanlık mekanların açılmasına izin verilmesi bekleniyor. Son aşamada kafe ve lokantaların masa sınırı ve dış mekan koşulu ile açılmasına izin verilebileceği belirtiliyor.

Hafta sonu yasakları

Geçiş aşamasında en son kaldırılacak şeylerden birinin hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olduğu belirtiliyor.

Sağlık