TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Türkiye'de herkes adalet istiyor

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi: Türkiye'de herkes adalet istiyor

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi katıldığı televizyon programında 1959 öncesi şampiyonluklara ilişkin yapılan başvurularla ilgili soruyu yanıtladı.

Büyükekşi bu konunun kendi federasyon yönetimlerine gelmediğini ve önceden yapılmış bir başvuru olduğunu belirterek " Bu sorun mu, değil mi, onu da bilmiyorum ben. Ben bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmam dedim" ifadelerini kullandı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TV 100 canlı yayınında Candaş Tolga Küçük'e önemli açıklamalarda bulundu. Büyükekşi 1959 öncesi şampiyonluklar, yabancı sınırı, hakem atamaları, Süper Lig sosyal medya hesabı ve Fenerbahçe'nin oynanmasını talep ettiği 2010/11 sezonu Süper Kupa maçı hakkında konuştu.

1959 öncesi şampiyonluklar konusu

1959 öncesi şampiyonlukların tesciliyle ilgili yapılan başvurunun durumuna ilişkin soruyu yanıtlayan Mehmet Büyükekşi, "Bence haksızlık ediyorsunuz, bizim önümüze falan gelmedi bu. 2 yıl önce gelmiş bir şey, 2 yıldan beri federasyon karar vermemiş. 15 gün olmuş, birçok konuyu 3-5 günde çözmüşüz ve önümüzde çok önemli projeler var. Siz şimdi bunu soruyorsunuz. Bu sorun mu, değil mi, onu da bilmiyorum ben. Ben bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmam dedim. Şu an yorum yapamam. Ne söylesem yanlış olur. Şu anda bizim gündemimiz, Türkiye futbolunu ilgilendiren önemli konularımız var. Bir yıl görev süremiz var. Bu bir içinde belki on yılda, yirmi yılda yapılmamış, yapılmayacak işleri yapmayı hedefliyoruz. Bunu ne zaman çözeceksiniz, yapacaksınız, bunları ben doğru bulmuyorum. Bizim hedefimiz güzel bir iklim yaratmak. Bu işi yaparken de, tüm kulüplerin el ele vererek yapmasını istiyoruz, müracaat ne zaman yapılmış, niye karar vermemişler, onları da bilmiyorum." dedi.

"Türkiye'nin en önemli kurumlarında başkan vekilliği ve başkanlık yaptım"

"30 yıldan beri çok farklı sivil toplum örgütlerinde başkanlık, yöneticilik yaptım" diyen Büyükekşi "Berna hanımın güzel bir sözü var. Ofsaytı biliyor musunuz diye sormuşlardı . O da dedi ki, benim bilmeme gerek yok. Futbol oynamayacağım, yöneteceğim dedi. Türkiye'nin en önemli kurumlarında başkan vekilliği ve başkanlık yaptım." ifadelerini kullandı.

"İlk talep ondan geldi"

Büyükekşi "Bana ilk Süper Lig kulüplerinden Mecnun Otyakmaz beni arayarak “Bize başkan ol, bu konuda bize destek ver, büyük sıkıntılarımız” var diye ilk talep ondan geldi. Seçim öncesi tüm kulüp başkanları ile konuştum. Onlara çözümün güven olduğunu söyledim. Türk futbolunun en çok ihtiyaç duyduğu şey." diye konuştu.

"Borç, kulüplerimizin en büyük sıkıntısı"

"Borç, kulüplerimizin en büyük sıkıntısı" diyen Büyükekşi "Rahmetli Mustafa Cengiz Başkanımız Ahmet Nur Çebi başkanlığa adaylığını koyduğunda “İtiraz ediyorum, 3 veya 4 kulüpten birinin başkanı olmasın. Benim adayım Mehmet Büyükekşi” dedi." ifadelerini kullandı.

"Söyleyen değil, yapanız"

Yönetim kuruluyla ilgili Büyükekşi "Benim yönetim kurulu üye listeme bakarsanız böyle bir şeyin olmadığını görürsünüz. Hepsi benim seçtiğim, iyi eğitimli, kaliteli 1999'dan bu yana yapılmamış iki kadın yönetici TFF yönetiminde. Son derece donanımlı iki insan. Kimsenin arkasında sığınmıyoruz. Söyleyen değil, yapanız." dedi.

"Türkiye'de herkes adalet istiyor"

Türk futboluyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Büyükekşi "Türk futbolunun en önemli sorunu güven. Kimse kimseye güvenmiyor. İnşallah bu güveni sağlayacağız. Türkiye'de herkes adalet istiyor. Ancak bana daha fazla adalet olsun diyor. Bana daha fazla farklı şeyler yapılsın istiyor. Geçtiğimiz sezondaki hakemlerle ilgili ortaya çıkan problemler futbolumuzu olumsuz etkiledi." diye konuştu.

"Türk futbolunun düşüşünde herkesin payı vardır"

"Birçok yerde birçok sıkıntı var" diyen Büyükekşi "Altyapıda yeteri kadar odaklanma olmamış. Bundan dolayı aşağıdan yetişen oyuncu grubu yok. Milli Takım'a baktığınızda oyuncularımızın yarısından fazlası yurt dışında yetişip gelen Türk futbolcular. Sadece kulüpler, TFF, sadece hakemler demek doğru olmaz. Herkesin payı vardır Türk futbolunun düşüşünde." ifadelerini kullandı.

Yabancı konusu

Yabancı oyuncu sınırını değerlendiren Büyükekşi "Yabancı sınırının kaliteyi artırdığına inanmıyorum. Önümüzdeki aylarda ne yapılacaksa buna birlikte karar vermeliyiz. Gerekirse yabancı konusunda sınır da getirmeyebiliriz. Önemli olan doğruyu bulmak." dedi.

"Dijital olarak yapay zekayla yapacağız"

Hakemlerle ilgili soruya Büyükekşi "Hakem performansları ve atamalarla ilgili çalışma yapacağız. Hakem atamalarını dijital olarak yapay zekayla yapacağız." ifadelerini kullandı.

2010-11 Süper Kupası’nın şu an kimseye bir faydası yok

Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç’la aralarında herhangi bir sorun olmadığını ifade eden Büyükekşi, Fenerbahçe’nin 2010-11 sezonu Süper Kupası’nı oynayalım” önerisi hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda böyle bir şeyin kimseye bir faydası yok. Bize gelen bir talep de yok. Şu anda bizim gündemimizde Sivas ve Trabzon’un bu ay sonu olan maçı var.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor