Tunceli Müzesi, Avrupa Müze Ödülü için başvuru yaptı

Tunceli Müzesi, Avrupa Müze Ödülü için başvuru yaptı

Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, Yılın Avrupa Müzesi için başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Ulaşoğlu, "İçinde Türk ve yabancıların yer alacağı jürilerin müzemize bu ödülü vereceği konusunda umutluyuz" dedi.

Kent merkezinde 1935 ile 1937 yıllarında askeri kışla olarak inşa edilen ve 1949 yılına kadar kışla olarak kalan yapı daha sonra lojman ve yerleşim yeri oldu. Erken Cumhuriyet Dönemi özelliği gösteren ve ikinci grup idari yapı olarak tescilli olan bina, Tunceli Müzesi olarak hizmet vermek üzere 2015 yılında restorasyona alındı. Restorasyonu 2020 yılında tamamlanan bina Tunceli Müzesi oldu.

5 bin 800 metrekare kapalı alana sahip müze de geçtiğimiz yıl ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Bin 800 metrekare büyüklüğündeki avlusu konser ve tiyatro gibi etkinlikler düzenlenecek şekilde tasarlanan müzede Paleolitik dönemden Cumhuriyet dönemine kadar 692 eser sergileniyor. Ayrıca müzenin inanç bölümünde Alevilik ile ilgili bilgi panoları ve ritüellerini temsil eden bir teşhir düzenlemesi yapıldığı aktarıldı. 

Geçtiğimiz yıl açılışı gerçekleştirilen Tunceli Müzesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu, açıklamada bulundu:

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy beyefendinin bizatihi ilimize gelerek açılışını katıldığı ve sayın Cumhurbaşkanımızın online olarak açılışını gerçekleştirdiği müzemiz Türkiye'nin farklı müzelerinden biri. 5 bin 800 metrekare kapalı alana ait müzemizde bin 500'ün üzerinde eser sergilenmekte. Henüz genç bir müze olmamıza rağmen eser sayımız önemli ölçüde denilebilir. Müzenin açılışıyla birlikte önemli eser artışları bekliyoruz. Alandaki taramalarla birlikte müzemizin eser sayısının her geçen gün artacağına inanıyorum.

Yılın Avrupa Müzesi için müracaat

Yeni olan müze için yılın müzesi başvurusunda bulunduklarını aktaran Ulaşoğlu'nun açıklaması:

Yılın Avrupa Müzesi için başvurumuzu yaptık. Bu başvuruyu farklıklarımıza dayanarak yaptık. Önümüzdeki aylarda Türk ve yabancı jürilerden oluşan bir heyet incelemelerde bulunacak. Biz inşallah bu ödülü ilimize getireceğiz. Burada bir baştan bir başa yapacağınız incelemeler Alevilik hakkında sağlam bilgilere sahip olmanızı sağlıyor. Yine ilimiz dahilinde hemen hemen Tunceli'nin her köşesinde Akkoyunlu'lardan kalma gelenek olan koç, at ve koyun biçimli mezarların bulunduğu taş eserler bölümü yer alıyor. Ayrıca Tunceli'ye ait yakın tarihe ait bölümler de mevcut.

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat