'Türban yükümlülüğünü kabul etmiyoruz'

'Türban yükümlülüğünü kabul etmiyoruz'

Avusturya'da Türk yetkililerinin referandum etkinliği düzenleme konusu tartışılmaya devam ederken, yeni bir gündem daha oluştu.Avusturya İslam Topluluğu'nun (İGGÖ) internet sitesinde yer alan, 'yetişkin Müslüman kadınların başörtüsü...

Avusturya'da Türk yetkililerinin referandum etkinliği düzenleme konusu tartışılmaya devam ederken, yeni bir gündem daha oluştu.

Avusturya İslam Topluluğu'nun (İGGÖ) internet sitesinde yer alan, 'yetişkin Müslüman kadınların başörtüsü takmasına' yönelik fetva metni, ülkedeki merkez sağ (ÖVP) ve sosyal demokrat (SPÖ) partili siyasiler tarafından tepki ile karşılandı.

?Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz, konuya ilişkin bir Avusturya gazetesine yaptığı açıklamada, "Uyum bakanı olarak açıkça söylüyorum ki, türban yükümlülüğünü kabul etmiyoruz. İGGÖ'ye açıkça sormak istiyorum, böyle bir tavsiye nasıl web sitenizde durur ve bunun arkasında mısınız?" ifadesini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Sözcüsü Maria Duzdar ise, kadınların özgürlüklerinin kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Duzdar, "Böyle bir tutum kadınların özgürlüğüne ve seçme hakkına yapılmış bir saldırı, bunu kesinlikle reddediyorum. Kadın ve kızların özgürlüklerinin kısıtlanması ve erkekler tarafından nasıl yaşayıp ne giyeceklerine karar verilmesi kabul edilemez" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya