TÜSİAD Başkanı Turan: Artık global görünüm de, global finansal koşullar da lehimize değil

TÜSİAD Başkanı Turan: Artık global görünüm de, global finansal koşullar da lehimize değil

Turan, enflasyonla mücadelenin "uzun vadeli sağlıklı büyümeye giden tek yol" olduğunu söyledi

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, "Artık global görünüm de, global finansal koşullar da lehimize değil" dedi.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, TÜSİAD Ekonomik Araştırma Forumu tarafından düzenlenen “Fed Politikaları Gelişmekte Olan Ekonomileri ve Türkiye’yi Nasıl Etkiliyor?” başlıklı seminerde değerlendirmeler yaptı.

TÜSİAD Başkanı Turan, enflasyonla mücadelenin önemine vurgu yaparak "Unutmayalım ki fiyat istikrarı olmadan ekonomi işlemez, hiçbir paydaşa da fayda sağlamaz. Dolayısıyla sağlıklı işleyen, tüm kesimlerin fayda sağladığı bir ekonomi hedefliyorsak, birinci önceliğimiz enflasyonla mücadele olmalı." dedi.

Turan, "Bugün G20 ülkelerinin tamamında enflasyonla savaşın öne çıktığı faiz artırımlarına şahit oluyoruz. Enflasyon ile mücadelenin kısa vadede zorlu olacağını, lakin uzun vadeli sağlıklı büyümeye giden tek yol olduğunu kendimize tekrar hatırlatmalıyız." ifadelerini kullandı.

"Daha uzun soluklu olabilir"

TÜSİAD Başkanı, küresel koşulların artık Türkiye lehine olmadığını söyledikten sonra "Küresel ekonomide bol para döneminin azaldığı ve finansman koşullarının geçmişe kıyasla daha zor olacağı bir döneme çoktan girdik. Bu süreç en başta hesaplanandan daha uzun soluklu olabilir. Türkiye bu dönemde, akranlarının aksine, farklı bir politika tercihi ortaya koydu. Unutmayalım ki, yakın geçmişte yaşadığımız ekonomik zorluk dönemleri, global rüzgarların arkamızdan estiği dönemlerdi.  Artık global görünüm de, global finansal koşullar da lehimize değil" değerlendirmesini yaptı.

Orhan Turan, küresel ekonomideki sorunlara değinerek "Geride bıraktığımız son üç yılda global ekonomi önemli arz şoklarına maruz kaldı. Önce Covid pandemisinin, ardından Rusya-Ukrayna savaşının arz zinciri üzerinde yarattığı tahribatlara şahit oluyoruz. 2023 yılına yaklaştığımız bugünlerde, global ekonomiler bir taraftan oldukça yüksek enflasyonla mücadele ederken, bir taraftan da durgunluğa doğru ilerlemekteler" ifadelerini kullandı.