Üsküdar'da tünel inşaatı binaları çatlattı

Üsküdar'da tünel inşaatı binaları çatlattı

Binaların bulunduğu yollarda yarıklar oluştu, elektrik direkleri eğildi, bahçe duvarları yıkıldı. Bina sakinleri olayın tünel inşaatı çalışması nedeniyle meydana geldiğini iddia ettiler.Üsküdar'da 6 Şubatta saat 16.00 sıralarında...

Binaların bulunduğu yollarda yarıklar oluştu, elektrik direkleri eğildi, bahçe duvarları yıkıldı. Bina sakinleri olayın tünel inşaatı çalışması nedeniyle meydana geldiğini iddia ettiler.

Üsküdar'da 6 Şubatta saat 16.00 sıralarında tünel inşaatından kaynakalndığı ileri sürülen büyük bir gürültü duyuldu. Panik yaşayan bina sakinleri sokağa döküldü. Binalarda çatlak olduğunu gören vatandaşalar belediyeye haber verdi.

BELEDİYE GÖREVLİLERİ İNCELEME YAPTI
Belediye görevlileri, olayın olduğu bölgede inceleme yaptılar. Daha sonra bahçe duvarlarının yıkıldığı, toprakların kaydığı, elektrik direklerinin eğildiği, kaldırımlar, yollar, bina duvarları ve dairelerin içerlerinde çatlaklar olduğu belirlendi. 

3 BİNA TAHLİYE EDİLDİ
Zabıta görevlileri olay nedeniyle sokaktaki 3 binayı tahliye etti. Bina kapılarına mühür vuran görevliler sokağı da kapattı.

BİNA SAKİNLERİ OLAYIN TÜNEL İNŞAATI NEDENİYLE OLDUĞUNU İDDİA ETTİLER
Tahliye edilen binalarda yaşayan 14 aile ise 3 gündür komşu ve akrabalarında kalıyorlar. Dairesinden çıkmak zorunda kalan Taha Ramazan Elma yaşanan olayla ilgili, "Metro inşaatından dolayı olduğunu düşündüğümüz zelzele gibi bir şey oldu. Evlerde çatlaklar oluştu. Bizim binamız ve yan bina kullanılmaz hale geldi. Zabıta ekipleri hızlı bir şekilde geldiler ve bizi dışarı çıkarttılar. Evi mühürlediler. Sokakta kaldık. Yardım edileceği söylendi. Belediye başkan yardımcısına kadar gittik, valiliklere yazı yazdık, dilekçeler verdik. Ancak hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı. Metro'dan gelen müteahhitler ve mühendisler bizimle alakası yok diye beyanda bulundular" dedi.

İLGİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORLAR
Bir başka bina sakini ise, "Bu tünel nedeniyle bu toprak yığıldı buraya, içerideki toprağın suyunu bıraktılar buraya. Buralar defalarca sel baskınına uğradı. Bizim kapımızın önü açılmaya başladı, yollar patladı, elektrik direği yamuldu, kofranın yanında patlamalar var. Bu olayın sebebi toprağın basıncı, hafriyatın yığılması. Biz bundan mahallece mağdur olduk. Yetkililer, suç bizim değildir diyorlar. Bu aileler, komşularımız dışarıda kaldı. Bize sığındılar. Çocuklar okula gidecek. Mağdur durumdalar, yardım edilmesini büyüklerden bekliyoruz" şeklinde konuştu.

YANI BAŞLARINDA ULAŞIM YOLU PROJESİ ÇALIŞMASI YAPILIYOR
Öte yandan olayın yaşandığı bölgenin yanı başında Çamlıca-Libadiye arasına, "Üsküdar Çamlıca Tepesi Ulaşım Yolları Projesi" kapsamında, bir kısmı hemzemin geçiş olarak yapılması planlan tünel inşaatı çalışması olduğu görüldü.

İlgililerden yardım bekleyen bina sakinleri olayın sebebinin de belirlenmesini istiyorlar.