Usta sanatçı Yılmaz Yüksel hayatını kaybetti

Usta sanatçı Yılmaz Yüksel hayatını kaybetti

TRT sanatçısı ünlü bestekar Yılmaz Yüksel 84 yaşında yaşamını yitirdi.

Yılmaz Yüksel, 84 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının vefat haberini TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı sosyal medya hesabından duyurdu.

Mehmet Zahid Sobacı paylaşımında, “TRT ailesinin kıymetli isimlerinden bestekar ve udi Yılmaz Yüksel’in vefatını üzüntüyle öğrendim. Uzun yıllar TRT İzmir Radyosu’nda ud sanatçısı, koro şefi ve yönetici olarak görev yapmıştı. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

YILMAZ YÜKSEL KİMDİR?

Yılmaz Yüksel, 5 Nisan 1937 yılında Çorum’da doğdu. Yüksel, bir arkadaşının tavsiyesiyle Fahri Kopuz (1882-1968) ile tanıştı ve kendisinden ud dersleri almaya başladı. Almış olduğu eğitimle ud dersleri verebilecek seviyeye ulaşan Yüksel, ders verdiği dönemde Ahmet Hatipoğlu ile tanıştı. Ardından Ahmet Hatipoğlu tarafından, İsmail Baha Sürelsan ile tanıştırıldı. TRT Ankara Radyosu’na 1969’da ud sanatçısı olarak giren Yüksel, TRT İzmir Radyosu’nda uzun yıllar koro şefi, ud sanatçısı ve yönetici olarak görev yaptı.

Sanatçı, “Gönlüme Gir Doğ Güneşim”, “Çekemezler Sevgimizi”, “Öyle Güzel ki Gözlerin”, “Ömrümü Çalan Yıllar”, “Seni Kendime Candan”, “Yağmurlar Yağsa da” ve “Baharın Gülleri Solana Kadar”ın aralarında bulunduğu 116 bestede imzası var.

Önceki ve Sonraki Haberler
Magazin