Virgin Galactic Spaceport America üzerinden uçmaya başlıyor

Virgin Galactic Spaceport America üzerinden uçmaya başlıyor

İngiliz Virgin Holding’in uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, dünya yörüngesine uzay turistlerini çıkarmak için hazırlıklarını tamamlıyor.

10 yıldan uzun zamandır uzay turizmi için hazırlanan Virgin Galactic Spaceport America üssünden ilk uçuşunu gerçekleştirmek için gün sayıyor.

ABD New Mexico’da kurulan dünyanın ilk sivil uzay turizmi limanına taşınmasını tamamlayan Virgin Galactic, içinde bilim insanlarının da yer alacağı son test uçuşlarından birini gerçekleştirecek.

virgin-galactic.jpg

22 Ekim’de gerçekleşecek uçuşta, şirketin uzay gemisi SpaceShipTwo, iki gövdeli dev uçak VMS Eve’e ataşlanmış olarak pist üzerinden havalanacak. Gerekli yüksekliğe geldikten sonra ise uzay gemisi uçağın gövdesinden ayrılarak roketlerini çalıştıracak ve atmosferin dışına çıkarak uzay uçuşunu gerçekleştirecek.

Bu uçuş aynı zamanda SpaceShipTwo’nun üçüncü kes uzaya çıkışı olacak. Şirketin daha önce NASA yarışmasını kazanan ilk uzay gemisi SpaceShipOne, test uçuşları sırasında uzaydan dünyaya girerken hasar almış ve yanarak dünyaya düşmüştü. Uzay  gemisinin pilotu da o kazada hayatını kaybedince, Virgin Galactic tüm programını inceleme altına alıp yıllar süren bir soruşturma başlatmıştı. Ardından da SpaceShipTwo’yu inşa ederek uçuşlara yeniden başlamıştı.

Öte yandan, Virgin Galactic ilk müşterisini de kazanmış görünüyor. Önemli bir NASA bilim insanı olan Alan Stern, NASA adına Virgin Galactic’in ilerideki uçuşlarından birine kullanarak, yörüngede bazı deneyler ve gözlemler gerçekleştirecek.

Facebook yapay zeka ile enerji araştırmaları yapacak

Bilim Teknoloji