ABD ile AKP arasında bir kapı daha kapanıyor

Trump yönetimi Ankara'daki Hukuk Müşaviri (Resident Legal Advisor) Sheldon Light'ı çekiyor.

2016 yılından beri ABD Büyükelçiliği'nde görev yapan Light'ın yerine atama yapılmayacağı bildiriliyor.

Tutuklu Rahip Brunson ve iki konsolosluk çalışanıyla ilgili Türk Adalet Bakanlığı'yla görüşmeleri de yürüten Light'ın önümüzdeki ay ABD'ye kesin dönüş yapacağı öğrenildi.

Bir yetkili, Hukuk Müşavirliği kadrosuna yeni bir atama yapılmayacağı bilgisini paylaştı. Hukuk Müşaviri (Resident Legal Advisor) Adalet Bakanlığı'nın kısa adı OPDAT olan (Office Of Overseas Prosecutorial Development Assistance and Training) Denizaşırı Adli Takibatı Geliştirme Yardımı ve Eğitim Dairesi bünyesinde görev yapıyor.

Ankara'daki kadronun iptal edilip edilmeyeceği henüz açık değil.

AKP İktidarı döneminde başlatılan uygulamayla 'OPDAT' Türkiye'den çok sayıda hakim ve savcı için çeşitli programlar çerçevesinde ABD'ye gezi düzenledi.

AKP iktidarının 'Demokratikleşme ve Açılım' süreçlerinde, OPDAT'ın Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay ve HSYK mensuplarına düzenlediği ABD turlarının önemli bir yeri vardır.

Anayasa referandumu dahil Türk yargı sisteminde yapılan değişiklik ve Silivri Mahkemeleri ile ilgili toplantılar yaptı.

Hakim ve savcıların bir bölümü (Fetö'cü) 15 Temmuz girişiminden sonra tutuklandı.

ABD ile AKP arasında başlatılan hukuk kapılarından biri daha kapanmış oluyor.

Geçen ay başı ABD'nin, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım kararı alması ve Türkiye'den buna karşılık vermesiyle Bakanlıklar arasında kopan ilişkinin Ankara'daki son halkası da kopmuş oluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR