ABDde 20den fazla Türk subayı iltica başvurusunda bulundu

ABDde Virginia Eyaletinde Norfolkda bulunan NATO karargahında görevli Türk subaylarının tamamına yakınının iltica talebinde bulunduğu bildiriliyor.

Karargahta  26 Türk subayı görev yapıyordu.

NPR-National Public Radio Norfolktaki NATO karargahında görev yapan 20den fazla Türk subayının 15 Temmuzdan sonra iltica talebinde bulunduğunu bildirdi.

Radyo subayların isimlerini açıklamadı ancak kendileriyle konuştuğunu, darbe girişimi ve Fethullah Gülenle bağlantıları olmadığını söylediklerini aktardı.

Kara , Deniz ve Hava Kuvvetlerinden rütbeleri binbaşı ve üstünde olan subaylar, tutuklanacakları için dönmediklerini, dönen arkadaşlarından birinin tutuklandığını söyledi.

NPRa göre, Subaylar, ABD ve Natoda görev yaptıkları için darbeyle bağlantılı olarak suçlanıp hedef yapıldıklarını  anlattı. 

Norfolktaki  NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığında görevli olan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlunun daha önce  ABDden siyasi iltica talep edip kayıplara karıştığı bildirilmişti.

FETÖ üyesi olmakla suçlanan Tümamiral Uğurlu hakkında, İzmirdeki Casusluk davası nedeniyle yakalama kararı vardı.

Uğurlunun akibeti hala bilinmiyor.

15 Temmuz sırasında ABDdeki askeri okullarda ve NATO tesislerinde çeşitli rütbelerde 123 Türk subayı eğitim ve öğrenim için bulunuyordu.

Pensilvanyadaki War College Harp Akademisinde üst düzey bir Türk subayı (muhtemelen genefral) görev yapıyordu.

Türk Genelkurmay Başkanlığı, Pentagondan  Akademideki subayın Türkiyeye dönmesini istemişti.

Subayın isim, rütbe ve hangi gerekçeyle çağrıldığı konusu ve dönüp dönmediği de hala bilinmiyenler arasında.

Buarada, Washington Büyükelçiliğinde görevli  Ataşe Hava Tuğgeneral Yavuz Çelik, 15 Temmuzdan sonra Türkiyeye çağrılmış ve tutuklanmıştı.

ABDdeki diğer Türk subayların durumu ise esrarını koruyor.

Ankarayla Washington arasında sadece Fethullah Gülenin iadesi konusunda değil, Türk subayların iadesi konusunda da kriz yaşanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR