ABD’de Türken Vakfı’na milyonlar, Nobel Ödüllü Aziz Sancar Vakfı’na?

ABD’deki Türken Vakfı’na milyonlar akıtılmaya devam ederken, nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar Vakfı’na verilen bağış sözleri havada kaldı.

Ensar ve Türgev Vakıfları’ndan ABD’de doğan Türken Vakfı’nın New York Manhattan’da yaptırdığı milyonlarca dolarlık gökdelen inşaatı devam ederken, 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr.Aziz Sancar’ın North Carolina Eyaleti’nde başarılı Türk öğrencilerin yararlanacağı ‘Türkevi’ için yaptıracağı projeye AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği destek sözü unutuldu.

Aziz Sancar 2007 yılında eşi Gwen Sancar’la ‘Aziz & Gwen Sancar Foundation (AGSF)’ Vakfını kurdu. Kendi birikimleri ve Koç Vakfı’ndan aldığı 100 bin dolarlık ödülle 2008 yılında, mütevazi bir ev satın alarak North Carolina’ya gelen Türk öğrencilere kalacak yer sağladılar.

Chapel Hill kasabasında kurduğu Türk Evi'nin yanında nobelden aldığı para ödülüyle bir ev daha alarak genişletmek isteyen Sancar’a, Erdoğan Ankara’da yaptığı görüşmede, ‘Daha büyük bir şey yapalım. Bizde destek verelim’ teklifinde bulundu. Sancar teklifi kabul etti.

Projeye ‘Sancar Turkish Cultural & Community Center (STCCC)’ ‘Sancar Türk Kültür ve Toplum Merkezi’ adı verilerek çalışmalar başladı.

Görev ‘Çalık Holding’e verildi, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, bazı iş adamlarının katıldığı ‘ bağış’ için bir toplantı düzenledi ve bir miktar bağış topladı. Gazetelere yansıyan haberlere göre, hepsi projeye katkıda bulunacağı sözü verdi.

Sancar, Kuzey Carolina'nın Chapel Hill kasabasında nobel ödülünden aldığı bir milyon doları da yatırarak yapılan yapılan bağışlarla 9 dönümlük bir arsa satın aldı. ( bir buçuk milyon dolar civarında olduğiu söyleniyor)

30 Ağustos 2018 yılında temel atma töreni yapıldı. Sancar’lar ‘Amerikalılar bizi tanırsa bizi severler. Buraya gelen çocuklarımız oluyor. Onlara yardımcı ve destek grubu sağlamak istiyoruz. Öğrenci yurdu ve ondan ayrı profesörler ve doçentler gelip 1 veya 3 ay kalacak şekilde yer bulmakta zorluk geçiyorlar. En önemlisi ülkemizi ve milletimizi tanıtmaktır" dediler.

Arsa dışında projenin 5-6 milyon dolara çıkacağı belirtiliyor. Çalık öncülüğünde Türk firmaların destek vereceği projede bahçeye Atatürk ve Piri Reis’in heykellerinin konması da planlandı.

Sancar Washington ve Türkiye’de Erdoğan’la 3 kez görüştü.Proje arsa alımından sonra durdu. Verilen sözler yerine getirilmedi, ne olduysa bağışlar kesildi. O tarihten buyana bir çivi çakılmadı.

Asıl neden bu mu?

Buarada, Saray’dan ‘Aziz&Gwen Sancar’ Vakfı Yönetim Kurulu’na iki isim önerildi.

İsimlerin kimler olduğunu bilmiyoruz.

Ancak Sancar’lar ‘yönetim kuruluna bu isimleri kabul edemeyeceklerini’ bildirdi.

Sancar Vakfı Yönetim Kurulu’nda ABD’de yaşayan büyük bölümü bilim adamı olan şu isimler bulunuyor:Bülent Ender, Emin Pamucak, İsmail Arslan , Nihat Çubukçu, Fevzi Yalın, Jordan Scepanski.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen Nisan ayında Miami’ye giderken Kuzey Carolina'ya uğradı, Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar ve eşiyle bir araya geldi. Proje hakkında ne konuşuldu bilemiyoruz.

Saray Washington’da iki yılda tamamlanan 100 milyon dolara cami yaptırdı.

Erdoğan’ın yakın akrabalarının yönetiminde olduğu‘Turken USA’ Vakfı’nın New York’ta on milyonlarca dolara yaptırdığı gökdelenin yapımı sürüyor. Vakıf iki buçuk milyon dolara boksör Muhammed Ali’nin Şikago’da bulunan çifliğini satın aldı.

Diğer taraftan İstanbul Belediyesi’nin vakıf ve cemaatlere aktardığı milyar dolarlar.

Cumhuriyet ve Atatürk’e duyduğu minnet borcunu ödemeye çalışan, nobel ödülünü Anıtkabir’e bağışlayan, gelecekte yetişecek Aziz Sancar’lara yuva olacak Türk bilim adamının hayali ‘Türk Kültür Evi’ projesiyle ilgili durum da böyle.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR