Ankara’nın başını ağrıtacak gelişme: Rıza Sarraf'ın tatili sona erdi

Rıza Sarraf nerede?

Serbest mi, tutuklu mu?

Türkiye'de adı 'Rıza Sarraf', ABD resmi kayıtlarında 'Reza Zarrab' olarak geçen Türk ekonomisindeki açığı kapattığını 'övünerek' söyleyen, rüşvetçi , kaçakçı organize çete kurmaktan sanık Sarraf, New York gecelerinde gününü gün mü ediyor?

Rıza Sarraf hala tutuklu.

Tanık koruma kapsamında bilinmeyen bir hapishanede koruma altında tutuluyor.

İtirafçı olduktan sonra mahkemede son duruşmadan sonra ortalıktan kaybolan ve nerede olduğu bilinmeyen Sarraf'ın tutuklu olduğu ve serbest bırakılmadığı öğrenildi.

Buna göre, Sarraf'ın itirafçılara uygulanan can güvenliğinin sağlanması amacıyla bilinmeyen bir hapishanede gözetim altında tutuluyor. (muhtemelen yine New York'ta)

Tutuklu Haklbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'ya karşı 'tanık' pozisyonunda ifade verdikten sonra ortadan kaybolan Sarraf'ın serbest bırakıldığı iddia edilmişti. Sarraf'ın ne zaman kim tarafından çekildiği belli olmayan bir restoranda resimleri yayınlanmıştı.

Washington'daki kaynaklar, 135 yılla 7 ayrı ağır suçtan yargılanan ve suçlu olduğunu itiraf eden  birisinin itirafçı olsa da  serbest bırakılmayacağını vurguluyor.

Amerikan hukuk sisteminde örnekleri var mı?

Kayıtlar bugüne kadar organize suç  şebekesi kurmaktan yargılanan mafya mensuplarının itirafçı olsalar bile  hapis cezasına çarptırıldığını gösteriyor.Rıza Sarraf'ın göründüğü son duruşmadan sonra da savcılığa itiraflarının devam ettiği ve 'çok gizli' bazı dosyaların davaya eklendiği bildirildi.

Verilen bilgiye göre,  savcı Geoffrey Berman son aşamaya geldi ve hakim Richard Berman'a mütalaasını bildirmesi bekleniyor.

Hakim Berman'da Sarraf'la ilgili mahkumiyet kararını açıklayacak.

Sarraf'ın davaya eklenen dosyalardaki ifadelerde kimlerin isimlerini verdiği ve  neler söylediği bilinmiyor. Ancak daha önce iddianamede yer alan isimlere ek olarak bağlantılardan ayrıntı verdiği konuşuluyor.

Davaya eklenen gizli dosyalardan yeni bir iddianame hazırlanıp hazırlanmayacağı da henüz bilinmiyor.

ABD Adalet Bakanlığı'nın tutukluların hangi hapishanede ve ne zaman serbest bırakılacağı bilgisinin yer aldığı resmi sitesinde, mahkum numarası '09135-104' olan Reza Zarrab'ın 8 Kasım 2017 yılında serbest bırakıldığı iddia ediliyor ve hala sitede tutuluyor.

32 aya mahkum olan Pensilvanya'daki 'FCI Schuylkill' hapishanesinde tutuklu olan Mehmet Hakan Atilla'nın da   25 Temmuz 2019'da tahliye  edileceği bilgisi yer alıyor.

Rıza Sarraf ismi  önümüzdeki günlerde Washington- Ankara arasında yeniden çok konuşulacağı ve Ankara’nın başının ağrıyacağı benziyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR