Bülent Arınç’ın Pensilvanya misyonu...

Işık Kansu’nun Cumhuriyet Gazetesi’nde Bülent Arınç ve İbrahim Şahin’le ilgili yazısını görünce yıllar önce Pensilvanya’daki çifliğinde Fethullah Gülen’e yapılan ziyareti hatırladım.

(

Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu’yla yaptığı televizyon tartışmasında FETÖ konusunu gündeme getirince ‘Kozmik Oda’ya girilmesinin gerekçesini oluşturan dönemin Başbakan Yardımcısı ve şimdi de Saray’a Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak atanan Arınç’ın Pensilvanya ziyaretini hatırlatmak istedim.

Görüşme, Erdoğan-Gülen ilişkisinin kırılma noktasında önemli bir halkayı oluşturuyor.

Bülent Arınç TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'le New York'a gitti (4 Nisan 2011). Ziyaretin sebebi kamuoyuna TRT'nin Birleşmiş Milletler televizyonuyla yapacağı anlaşma olarak bildirildi. New York'ta gazetecilik yapanlar böyle bir anlaşmaya bir Bakanın katılmasının gerekli olmadığını bilir.

Arınç'ın asıl amacı Fethullah Gülen'le bir görüşme yapmaktı.

Arınç ve Şahin New York'ta 3 gün kaldı. Zamanın büyük bölümünü New York'u gezerek geçirdi.

Arınç 5 Nisan'da gizlice New York'a birkaç saatlik mesafede Fethullah Gülen'in Pensilvanya'da kaldığı çiftliğe gitti.

Arınç Gülen'e Erdoğan’ın mesajını iletti. Arınç 6 Nisan'da TRT Genel Müdürüyle birlikte New York'tan trenle Washington'a geldiğinde görüşmede tatsızlık olduğu her halinden belliydi,keyifsizdi. Görüşme Washington'da bir programları yoktu. Turistik amaçlıydı.

Büyükelçilikte Türk gazeteciler için bir basın toplantısı yaptı. Büyükelçi Namık Tan ve çok sayıda gazeteci vardı.

Ben de görüşmeye ilişkin bir istihbarat almıştım. Fethullah Gülen ile görüşüp görüşmediğini sordum. Son derece meşru bir soruydu. Arınç çok sinirlendi. Kameralar önünde beni tehdit etti.

‘Ben size bugün ne yaptığınızı, hangi sokaktan geçtiğinizi veya kiminle görüşüp çayını içtiğinizi soruyor muyum? Sormuyorum. Sen Türkiye'ye gel ben sana nerelere uğrayıp uğramadığını soracağım. İzlettirip senin bütün açıklarını ortaya çıkaracağım’ dedi.

Benim, FETÖ’nün ABD’de örgütlenmesi hakkında ilk kitabı yazan ve çiftliğinin önünde iki kez protesto gösterisi yapan grupta yer alanlar arasında olduğumu bilmiyordu!( 2009- 2010)

Arınç, Gülen görüşmesinin sıkıntısını yaşıyordu.

Arınç bugün artık o görüşmenin içeriğini açıklasa da seçim öncesi kamuoyu öğrense?

Bu arada, Eski Milli Savunma Bakanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu çok ağır ifadelerle hedef aldı. Bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim.

25 Ocak 2011.

ABD'nin Teksas Eyaleti Austin kentinde bulunan Eyalet Senatosunda önemli bir oturum var.

Oturum Fethullah  Gülen için Senato kayıtlarına geçirilen bir karar tasarısıyla ilgili.

Oturumda masrafları Cemaat tarafından karşılanan yedi AKP temsilcisi bulunuyor.

AKP Milletvekilleri Nurettin Canikli, Fatma Şahin, Hasan Murat Mercan, Mehmet Şahin,Emin Nedim Öztürk, Abdullah Çalışkan, Murat Yıldırım Gülen’in onur konukları olarak salonda yerlerini alıyor.

Salonda Gülen Cemaati’nin Teksas Eyalet sorumlusu Kemal Öksüz de bulunuyor.

15 Haziran 2019 Cumartesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR