Erdoğan yönetiminin ABD’deki hukuk firmaları!

AKP yönetimleri döneminde kiralanan tartışmalı lobi firmalarının yanı sıra 'hukuk' firmaları da gündemden düşmüyor.

Erdoğan yönetimi ABD'de dört hukuk firmasıyla çalışıyor. Hepsi de haber değeri olan ilginç kurumlar. Zaman zaman Amerikan medyasına da konu oluyorlar.

Erdoğan yönetiminin çalıştığı hukuk firmaları şunlar:

''Amsterdam & Partners LLP, King&Spalding, Greenberg Trauring, Saltzman & Evinch PLLC, Rıza Sarraf- Hakan Atilla(Halkbank) Fethullah Gülen davalarına bakan firmaların ikisi aynı zamanda Trump'a da (King & Spanding- Greenberg Trauring) yakın isimler.

Erdoğan yönetimi için çalışan Saltzman & Evinch PLLC Şirketi'ne Saray Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kızı Rumeysa Kalın Karabulut da katıldı.

Şirketin büyük ortağı ve kurucusu Türk asıllı Günay Evinch (Övünç) Erdoğan'ın dayıoğlu Halil Mutlu'yla ( TÜRKEN -USA Vakfı kurucusu) AKP destekli kısa adı TASC olan 'Turkish American Steering Committee -Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi'nin eş başkanlığını da yapıyor.

Başkan Trump'a yakın isim ve şirketlerle çalışmaya özen gösteren AKP yönetimi Trump'ın yakın arkadaşı, Rıza Sarraf'ın avukatlığını da yapan Giuliani'nin çalıştığı hukuk firması (Greenberg Trauring) ve FETÖ bağlantılı Bank Asya'yı Uluslararası Sermaye Piyasası'na sokan 'King & Spalding' adlı Hukuk firmasıyla çalışmaya devam ediyor.

(Başkan Trump'ın yakın arkadaşı eski New York Belediye Başkanı hukukçu Giuliani hukuk dışı faaliyetletinden dolayı soruşturma altında)

AKP hükümetinin 2015 yılında ABD'de 'FETÖ'ye karşı hukuki bir süreç başlatmak için kiraladığı merkezi Londra'da olan 'Amsterdam & Partners LLP' adlı hukuk firmasıyla çalışmayı sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR