Erdoğanın Van Münüt ve Mavi Marmara çıkışları tarih oldu

AKP Hükümeti, Netanyahunun Likud Parti üyesi lobiciyle anlaşma imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Genel Başkanı olduğu AKP Hükümeti, ABDde sessiz- sedasız AKP seçmenini kızdırcak Erdoğanın van münüt ve Mavi Marmara çıkışlarına sünger çeken bir anlaşma yaptı.

AKP Hükümeti, İsrail Başbakanı Netanyahunun lideri olduğu Likud Partisi nin aktif üyesi Ronn D. Torossianın başkanı olduğu New York merkezli 5W Public Relations (5WPR) halkla ilişkiler lobi şirketiyle anlaştı.

Anlaşmayı Türk Hükümeti için çalışan Londra merkezli hukuk firması Amsterdam & Partners LLP imzaladı.

İmzayı AKP Hükümeti adına şirketin ortağı Andrew J. Durkovic attı.

5WPR şirketi adına da kurucusu olan Ronn Torrossian imzaladı.

yilmazpolatbelge.png

Brooklyn, New York doğumlu olan Torrossianın 2002 yılında kurduğu 5WPR şirketi, medya taktikleri ve tanıtım üzerine hizmet veriyor.

Türk Hükümeti 6 ay için masraflar hariç 60 bin dolar ödeyecek.

Torrossian, Mavi Marmara ve Gazze olayları sırasında New Yorkta AKP karşıtı gösteriler organize etmekle de tanınıyor.

2010 yılında New Yorkta Türk Konsolosluğu önünde düzenlenen gösteride, AKP Hükümeti, Gazzeda Hamasa verdiği destek ve Mavi Marmara olayları nedeniyle protesto edilmşti.

Üniversiteden sonra bir süre İsrailde oturan Torrossian, Likud Partisi üyesi oldu ve çeşitli siyasi faaliyetlerde yer aldı.

Parti bünyesinde Yerushalayim Shelanu- Our Jerusalem Bizim Kudüs adında bir organizasyon kurdu.

New Yorkta bazı İsrail hükümet kuruluşunun lobisini de yapan Torrossian, ABDdeki yahudi kuruluşları üzerinde etkisiyle tanınıyor.

AKP Hükümetinin ABDde lobi şirketleriyle yaptığı anlaşmaların Erdoğanın onayından geçtiği biliniyor.

Torrosianla yapılan anlaşma, AKPnin 2019 seçimlerine ABDdeki Yahudii Lobisinin desteğini alarak girmek istediği şeklinde değerlendiriliyor.

AKP Hükümetleri daha önce de ABDde yahudi lobisiyle ilişkileri düzenlemek için lobi şirketleriyle çalıştı .( 30 Point Strategies LLC)

Ancak ilk kez İsrail Başbakanı Natenyahunun başkanı olduğu Likud parti üyesi bir lobiciyle anlaşma yapıyor.

Torrossianın 5WPR şirketini bulan Amsterdam & Partners LLP şirketiyle de hükümet adına anlaşmayı 24 Ağustos 2015 tarihinde Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzalamıştı.

Şirketin görevleri arasında , ABDde Fethullah Gülen Hareketini izlemek bulunuyor. Şirkete masraflar hariç yılda 500 bin dolardan fazla ücret ödeniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR