Halk Bankası''na karşılık kimler?

Hani 'Dünya Beş'ten büyüktü?'

AKP'den 'bu neyin ambargosu ' diye bir eleştiri yok. Çıtı çıkmıyor. Üstelik Trump'ın İran'a uygulanan haksız enerji ambargosundan muaf 8 ülke arasına girince  adeta 'olimpiyat madalyası' kazanmış gibi sevindirik oldu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkan Trump'la  telefon konuşmasından sonra Bakanlar Soylu ve Gül'e uygulanan yaptırımların karşılıklı kaldırıldığını söyledikten sonra Trump'ın Halkbank'la ilgili olarak da bakanına talimat vereceğini söylediğini aktardı.

Erdoğan'ın 'malum finans meselesi ile alakalı' diye tanımladığı konu Rıza Sarraf olayıyla ilgili Halkbank'a verilecek ceza. Öteki ülkelere olduğu gibi cezayı  ABD Hazine Bakanlığı kesiyor. Hazine Bakanı da Steven Mnuchin. Mnuchin talimatla cezayı sıfırlar mı?

Şüphesiz herşey Trump'a bağlı. Erdoğan'la Trump arasında geçen konuşmanın ayrıntılarını bilmiyoruz. Trump Halkbank'a karşılık ne istedi? belli değil. Ancak karşılıksız bir şey yapmayacağını biliyoruz. En azından Rahip Brunson'ın serbest bırakılmadan önce  söyledikleri  ve sonra  yapılanlar bir fikir veriyor.

Trump tehdit etmeyi ve dediğini yapmayı  seven bir başkan. Dolayısıyla ne yapacağını kestirmek zor değil. 6 Kasım'da yapılacak Kongre seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti istediğini alırsa  politikalarının onaylandığını görüp daha da sertleşecektir.

Trump'ın Rahip Brunson'dan sonraki hedefi Türkiye'de tutuklu NASA Serkan Gölge ve  Konsolosluk çalışanı Metin Topuz ve bazı tutuklular. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal Washington'daydı. Dışişleri Bakanlığı'nda Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar David Hale ile görüştü.

ABD tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Hale, NASA çalışanı Serkan Gölge dahil ‘’haksız biçimde’’ hapiste tutulan diğer Amerikan vatandaşları ve Türkiye’deki ABD diplomatik misyonlarının yerel çalışanlarının da serbest bırakılması çağrısında bulundu. Açıklamadan 'Fethullah Gülen konusuna değinilmediği anlaşılıyor.

Hale'nin Türk-Amerikan ikili ilişkilerinin ‘genişletilmesi ve derinleştirilmesinin’ yolları üzerinde ‘tavsiyeler?’  sunduğu da bildirildi.

Bakalım Halkbank'a ceza ‘kimler ve ne’  karşılığında verilecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR