McKinsey şirketiyle kredisiz ''Stand-By'' anlaşması!

Hazine ve Maliye’den sorumlu Berat Albayrak, Türk ekonomisinin kontrolünü  ABD Danışmanlık Şirketi McKinsey’e verdiklerini açıkladı. 

ABD dönüşü yapılan açıklama, Amerikan şirketiyle New York’ta son noktanın konulup imzaların atıldığını gösteriyor.

İmzanın atılış anını resimleyen bir görüntü henüz servis edilmedi, kimin attığını da bilmiyoruz ama maddeleri içeren anlaşma metni Türk Kamuoyuna açıklansa iyi olurdu.

Anlaşma şartları, kaç yıllık olduğu ve McKinsey şirketine hizmeti karşılığında ne kadar ödeme yapıldığını şimdilik bilmiyoruz.

Ancak ABD Adalet Bakanlığı bunu yakında açıklayacak. Çünkü ‘McKinsey & Company’ Amerikan yasalarına göre, yaptığı tüm anlaşmaları, aldığı ücreti Adalet Bakanlığı’na bildirmek zorunda. Resmi  web sitesinde (Fara) görebiliriz.

Yani kazancını gösterip (IRS) vergi dairesine vergisini ödemek zorunda. Bu bilgiler de kamuya açıktır. 

Saray Yönetimi, anlaşma metnini, kaç yıllık olduğunu ve ödenen miktarı Türk Kamuoyuna açıklasa iyi olur. 

McKinsey milyarlarca dolar geliri olan etkili büyük bir uluslararası Amerikan şirketi. Hakkında çok sayıda olumlu ve skandallarını içeren haber ve makale var.

McKinsey’in Amerikan iş dünyasi üzerindeki gizli etkisini anlatan önemli bir de kitap. (The firm: The story of McKinsey and its Secret Influence on American Business- Duff McDonald)

Kurulduğu 1920’lerden beri faaliyet gösteren McKinsey’ın dünyanın en büyük şirketlerine danışmanlık yapması kadar skandalları da deprem etkisi yarattı, yanlış tavsiyeleri şirketleri sarstı.

Enron Enerji Şirketinin batışı ve danışman  şirket McKinsey’le ilgili skandal aylarca birinci haber oldu.

Müşteri gizliliğini ihlal edip başka bir müsteriye bilgi satılması şirkete güveni sarstı. Şirketin üst düzey yönetici ve ortakları Anıl Kumar ve Rajat Kupta 2011 yılında başka bir şirkete gizli bilgileri satmak ve dolandırıcılıktan  FBI tarafından tutuklandı.

Şirket işlerine son verdi ama McKinsey’e duyulan güveni sarstı. 2017’de Güney Afrifa’nın Ana Muhalefet Partisi Demokratik İttifak Mckinsey’e karşı yasaları ihlal etmek dolandırıcılık suçlamasını içeren bir dava açtı. Güney Afrika Şirketleri ve Fikri mülkiyet Komisyonu bu yıl McKinsey şirketine suç duyurusunda bulundu.

(https://www.wikizero.pro/index.phpq=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWNLaW5zZXk)

McKinsey dünyanın birçok büyük ünlü şirketine danışmanlık yapıyor. 
Ancak ilk kez Türkiye gibi bir ülkenin ekonomisi emanet ediliyor.
Yani denetimli , kredisiz ‘Stand-by’ anlaşması
Ne diyelim: ABD Onaylı Yerli ve Milli Hükümet.

Kitabı satın almak için fotoğrafa tıklayınız

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR