Reza Zarrab gün sayıyor

Başlık yanlış anlaşılmasın.

Miamide tutuklu bulunan Reza Zarrab tahliye olmak için gün saymıyor.

Zaten böyle bir şansı yok.

Halk arasındaki deyişle mahkemede ötmek için gün sayıyor.

Zarrabın önümüzdeki hafta Miamiden New Yorka nakledilmesi bekleniyor.

New Yorkta Manhattan Detention Center tutukevine kapatılıp duruşma gününü bekleyecek.

Savcı Preet Bharara, Zarrab için ABDyi dolandırmaktan 5 yıl, İrana yaptırımları ihlalden 20 yıl, bankacılık sahtekarlığından 30 yıl ve kara para aklamaktan 20 yıl olmak üzere toplam 75 yıl istiyor.

İddianamede Zarrabın Türkiyedeki şirketleri Royal Holding A.Ş., Durak Döviz Exchange, Al Nafees Exchange, Royal Emerald Investments, Kıymetli MadenlerTurizm, ECB Kuyumculuk, Güneş General Trading görünüyor.

ABD Hazine Bakanlığı kara listeye aldığı Finans Kıymetli Madenler Turizm Otomotiv Gıda Tekstil San.Ltd. Şirketini yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle 750 bin dolar para cezasına çarptırmıştı.

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi OFACa göre, Zarrab, bazı Amerikan finans kurumlarını kullanarak İranlı müşteri ve petrol şirketlerine 3 kez illegal para transfer etmek istedi ancak 2 transfer finans kurumlarınca bloke edildi.

ABD Hazine Bakanlığının kara listesinde bankalar, Zarrab ve İrandaki idamlık iş  ortağı Babek Zencaninin rüşvet verdiği bazı Türkler de var. 

Ayrıca henüz iddianameye yansımayan Zarrabın Türkiyede 35 şirketi bulunuyor.

Bunların soruşturmada gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiyeye altın karşılığında petrol ve doğalgaz sattığı öne sürülen Zencaninin, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Tacikistan, Malezya ve Çinde, kozmetik, finans, bankacılık, otelcilik, inşaat, emlak ve havacılık gibi bir çok farklı sektörde yatırımları bulunuyor.

Zarrabın dosyasının hazırlanmasında en fazla emeği geçen isim CIA Başkan yardımcısı David S. Cohen.

Cohen Hazine Bakanlığında 4 yıl Terörizm ve Mali İstihbarat bölümünden sorumlu müsteşardı.

Adalet Bakanlığında da Zarrab soruşturmasının başında Bakanın Ulusal Güvenlikten Sorumlu Yardımcısı.John P. Carlin bulunuyor.

Carlin IŞİD konusuyla da çok yakından ilgileniyor.

New Yorkta önümüzdeki günlerde İranla altın karşılığı yapılan ticaret, petrol alış verişi ve rüşvet olayını da kapsayacak bir  duuruşma süreci başlayacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR