Rıza Sarraf'ın uluslararası uyuşturucu bağlantısı

ABD'nin İstanbul Konsolosluğu çalışanı tutuklu Metin Topuz ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis’in izlediği duruşmada Topuz, ihbar niteliğinde çok önemli bir açıklama yaparak, Rıza Sarraf'ın uluslararası uyuşturucu ağının bir parçası olduğunu öne sürdü.

ABD'de tutuklandıktan sonra 'altın kaçakçılığı ' dahil bir çok suçtan yargılanıp itirafta bulunan Sarraf'ın uluslararası  uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bağlantısı ilk kez ortaya atılıyor.

Metin Topuz, ABD'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda Amerikan Uyuşturcu ile Mücadele Dairesi (DEA) bölümünde, 1992 yılından beri  irtibat görevlisi olarak çalışıyor.

Şüphesiz mahkemede verdiği savunma Washington'la bağlantılı olarak hazırlandı. Yani verdiği ifade ABD Dışişleri ve DEA bilgisi içinde.

ABD'nin Ankara ve İstanbul temsilciliklerinde Washington'dan atanmış DEA temsilcileri vardır. Topuz'un da belirttiği gibi bunlar uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerine ilişkin Türk yetkililerle bilgi alışverişinde bulunup ortak operasyonlar yaparlar.

Metin Topuz ifadesinde şunları söylüyor:

“Zarrab ailesi 1990'dan beri DEA'nın radarındadır. Yasa dışı özellikle uyuşturucu ticaretinden kazanılan paraları Batı'dan Doğu'ya naklettikleri ve akladıkları iddia edilir. Zarrab ailesi bu yüzden DEA için önemlidir. '

Topuz, Sarraf ailesinin ABD Yönetimi  ve Türkiye'deki Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi tarafından izlendiği  bilgisini  aktarıyor

Bu durumdan dönemin İçişleri Bakanı haberdar mı bilemiyorum, ancak Topuz Sarraf'la ilgili New York mahkemesince hazırlanan iddianamede de yer almayan çok önemli bir bilgi aktarmış oldu.

Bu bilginin Topuz'un söylemesi için ABD Yönetimi'nden geldiği Bayan Davis'in duruşmayı izlemesinden anlaşılıyor.

Sarraf'ların uyuşturucuyla bağlantısı Washington ve Ankara’da bugüne kadar neden gizli tutuldu?

Önceki ve Sonraki Yazılar